+38 (0562) 47 - 46 - 70 , Приймальна комісія: тел: +38 (0562) 47 - 34 - 49 udhtu@udhtu.edu.ua
Обрати сторінку

КАФЕДРА ХІМІЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ КЕРАМІКИ ТА СКЛА

адреса: к. 120, головний корпус, просп. Гагаріна, 8 , м. Дніпро, 49005

тел.: +38 (0562) 47-38-96

e-mail: ceramics_glass@udhtu.edu.ua

e-mail: holvik@ukr.net

Кафедра здійснює підготовку фахівців за ступенем бакалавра та магістра за наступними освітніми програмами:

Галузь знань: 16 Хімічна та біоінженерія

Спеціальність: 161 Хімічні технології та інженерія

Освітні програми:

Хімічні технології кераміки, скла та будівельних матеріалів

Краса й вишуканість КЕРАМІКИ ТА СКЛА оточують людину більше п’яти тисяч років. У будь-якій культурі вони БУЛИ Й БУДУТЬ універсальними та НЕЗАМІННИМИ МАТЕРІАЛАМИ, які поєднують витонченість та функціональність. Й ці матеріали завжди будуть виготовляти як індивідуальні невеликі майстерні, так й потужні підприємства.

Хімічна технологія кераміки (ТК)

Кераміка – це чарівний та дивовижний світ найрізноманітніших виробів, які слугують людині вже багато тисячоріч…

Виготовлені з глини й інших природних матеріалів, вони зберігають у собі тепло сонця, шепіт вітру, свіжість ранкової роси, потужну енергетику вогню, оскільки випалюються вироби при високих температурах…

Саме тому, в усі часи кераміка була, є й буде найпопулярнішою – в будівлях з керамічної цегли завжди тепло й затишно, фарфоровий посуд є самим вишуканим та довговічним, а декоративні керамічні вироби є невід’ємною частиною у дизайні сучасних інтер’єрів.

У вік бурхливого розвитку технологій поряд з традиційними видами кераміки постійно з’являються новітні матеріали, виготовлені для найбільш перспективних наукоємних галузей промисловості (авіаційної та ракетно-космічної техніки, електроніки, приладобудування та інших).

Завдяки комплексу унікальних властивостей – високої міцності, водонепроникності, зносостійкості, хімічної стійкості, вогнетривкості та ін. на керамічні матеріали був, є й буде попит у багатьох галузях промисловості.

Керамічні матеріали умовно можна поділити на наступні види:

Фарфор та господарчо-побутові вироби, виготовлені із природних матеріалів мали високу ціну та попит завжди. Фарфоровий посуд з’явився у Китаї в 14 ст. й одразу став імператорським матеріалом, в Європу потрапив у 18 ст. й перші виробники намагались тримати технологію у великій таємниці. Це не дивно, але дуже багато стадій переробки природні матеріали мають пройти перед тим, як нам предстане готовий виріб – правильний вибір сировини та складання шихти, тонкий помел композиції, формовку виробу, сушіння, випал утильний, глазурування, випал политий, випал декорований… Але не тільки декоративність є «козирем» керамічного посуду – висока міцність, стійкість до забруднення та миючих засобів, термостійкість – все це й складає високу цінність фарфору.

Не менш привабливими є найрізноманітніші вироби з фаянсу та майоліки. Вони є справжніми витворами мистецтва та є результатом нестримної фантазії майстрів. Технологія виготовлення таких виробів подібна до фарфорової, але багато майстрів-керамістів спростили та пристосували виробництва таким чином, щоб можна було виготовляти вироби не на великих підприємствах, а у маленьких гончарних майстернях. Навчитись виготовляти фаянс та майоліку сьогодні дуже перспективно, оскільки сучасна людина, стомлена від швидкого темпу життя, прагне оточувати себе виробами у етнічних традиціях, виробами, що несуть у собі енергетику природи та майстра, а отже глиняні витвори у цьому випадку є неперевершеними.

Сьогодні фарфор виготовляє Дружковський фарфоровий завод (м. Дружківка), а декоративні вироби – безліч приватних майстерень: Сергія Горбаня (м. Дніпро), майстерня «Семицвет» (м. Дніпро) Художня майстерня кераміки (м. Київ), майстерня Святослава Пашинського (м. Полтава) та ін.

Санітарна кераміка та електроізолятори. Також сьогодні є незамінними матеріалами у побуті людини. Виготовляють таку продукцію за фарфоровою технологією, за відмінністю у тому, що випал виробів однократний (санітарні вироби – при 1200оС, електроізолятори – при 1300оС й вище). Тобто, глазур наносять на висушений виріб й випалюють до одержання якісного готового продукту. Зазвичай, це вироби не декоровані, але дуже надійні – високоміцні, не поглинають вологу, термостійкі й слугують людині багато років.

Санітарна кераміка «Cersanit»

Але для того, щоб виготовити виріб, треба знати – які глини треба використовувати, як правильно приготувати керамічний шлікер, з якого методом відливання (для санітарних виробів), або пластичного формування чи пресування (для ізоляторів) буде виготовлений напівфабрикат, яких параметрів сушіння та випалу треба додержуватись, щоб не отримати бракованих виробів… Це все повинен враховувати спеціаліст з технології, щоб підприємство працювало успішно.

В даній галузі сьогодні працюють такі крупні підприємства, як ТОВ «Дніпрокераміка» (м. Пологи), ТОВ «Будфарфор» (м. Славута), ТОВ «Церсаніт-інвест» (м. Новоград-Волинський), ТОВ «СЗВІ» (м. Слов’янськ), ПАТ «ПЗЕФ» (с.м.т. Першотравенськ) та ін.

Керамічна плитка – облицювальна та для підлоги, керамограніт. Потужний розвиток виробництва керамічної плитки в Україні почався з середини 2000-х років, коли з’явились такі підприємства, як ПрАТ «Інтеркерама»                 (м. Дніпро), ТОВ «Церсаніт-Інвест» (м. Новоград-Волинський), АТ «Зевс-Кераміка» (м. Слов’янськ). На цих сучасних підприємствах високий ступінь автоматизації процесу, високопродуктивне обладнання, але без спеціалістів з виробництва кераміки жодне з них не зможе ефективно працювати.

Керамічний шлікер готують шляхом тонкого помелу сировинних компонентів, при досягненні потрібного розміру часток суміші, зі шлікеру отримують прес-порошок, з якого методом пресування й формують плитку потрібного розміру. А потім – сушіння, випал утильний, глазурування та ангобування, випал политий (при 1100-1150оС) та випал декорований. Звичайно ж, на кожній стадії необхідно вміти керувати процесом виробництва, оскільки відхилення можуть призводити до виникнення браку.

Хімічні технології та дизайн виробів з кераміки, скла та будівельних матеріалів

Кафедра ХТКС заснована в 1953 році і має славну багаторічну історію, традиції і високі стандарти навчання. Сьогодні на кафедрі навчається понад 100 студентів, які мають можливість відвідувати лекційні, практичні та лабораторні заняття за відповідною освітньою програмою, проходити виробничу та переддипломну практику на провідних підприємствах галузі, приймати участь у проведенні наукових досліджень, проходити стажування за кордоном.

Штат кафедри налічує більше 15 висококваліфікованих фахівців, з яких 2 доктори технічних наук, професори, 10 кандидатів технічних наук, доцентів і наукових співробітників, а також досвідчений допоміжний персонал. Колектив кафедри має тісні зв’язки з підприємствами галузі, плідно співпрацює з провідними вченими вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів України, а також закордонних установ. На кафедрі ХТКС постійно проводяться фундаментальні та прикладні дослідження в рамках держбюджетних і господарчо-договірних робіт, до виконання яких активно залучаються студенти 4–6 і молодших курсів.

Реалізація основних напрямів діяльності кафедри забезпечує високий рівень і якість підготовки молодих фахівців і робить наших випускників затребуваними і конкурентними на сучасному ринку праці.