Хімічна технологія вапна, гіпсу та виробів з них
Всі без винятку споруди, які можливо собі уявити в історії людства були збудовані за участю будівельних матеріалів на основі в’яжучих матеріалів. Зараз вплив штучних матеріалів, які по міцності можуть конкурувати з природним каменем вельми значний.
Жодне приміщення не обходиться без внутрішньої обробки ще одним важливим в’яжучим матеріалом, таким як гіпс. Простота використання цього дешевого і надійного матеріалу підтвердилася на досвіді, коли роботу необхідно зробити красиво і в короткі терміни, а різноманітність колірного рішення і готових виробів з гіпсу (гіпсокартон) підкорить будь-кого. З огляду на те, що гіпсове в’яжуче є вельми податливим матеріалом, широке застосування він знайшов і в архітектурно-будівельній сфері (гіпсова ліпнина). Облагороджуючи фасади будівель скульптурами з цього матеріалу, зовнішній вигляд міст істотно змінюється.
Гіпс – мінерал класу сульфатів. Зустрічається в природі у вигляді кристалів груботаблеткового, призматичного та стовпчикового різновидів, двійників типу “ластівчиний хвіст” та агрегатів, серед яких виділяють крупнокристалічний, листуватий, волокнистий та цукроподібний різновиди.
Матеріали та вироби на основі гіпсу
Ще одним дуже важливим в’яжучим матеріалом є вапно. Вогнетривкі матеріали на основі негашеного вапна – одні з найдешевших, що дозволяє використовувати його в цій якості там, де застосування більш дорогих вогнетривких матеріалів неможливо або недоцільно. Також вапно є основною сировиною при виробництві силікатної цегли. Даний матеріал вважається одним з найпоширеніших у будівництві, забезпечує поряд з конструкційними якостями також декоративні, високі теплоізоляційні і звукоізоляційні властивості.
Вапно – оксид кальцію – СаО. Будівельним вапном називають в’яжучу речовину одержувану шляхом випалу нижче температури спікання карбонатних гірських порід – крейди, вапняка.