Обрати сторінку

Хімічна технологія скла та скловидних покриттів

Неможливо уявити життя сучасної людини без скляного посуду, скляних вікон та дзеркал, скляних панелей сенсорних пристроїв та лінз фотоапаратів, скляних ламп для освітлення та оптоволоконних ліній зв’язку, окулярів тощо…

Скло – матеріал з віковою історією, що нараховує більше 4000 років і ще більш великим майбутнім. Такі технічні характеристики скла, як висока прозорість, довговічність і міцність роблять його ідеальним матеріалом. Скло не горюче, його однорідна гладка поверхня легко чиститься і є досить стерильною. При обробці склу можна надати будь-яку форму, яку воно не втратить ні в холод, ні в спеку. Завдяки особливим властивостям, скло можна виробляти всіма відомими людству способами, а саме видуванням, прокатом, витягуванням, пресуванням, литтям та пресовидуванням.

 Головним компонентом сучасного промислового скла служить кремнезем (силіцію діоксид). Для надання склу потрібних властивостей використовуються хімічні сполуки бору, алюмінію, магнію, кальцію, натрію, калію , заліза, сірки, барію, свинцю та інші.

 

Найбільшим споживачем скла є будівництво – листове і візерунчасте, поліроване та непрозоре, скляні блоки та склопакети, армоване та піноскло, тепло- та звукоізоляційне скло, облицювальна плитка та скляні панелі. Цей ряд є безкінечним…

Скло є неодмінним предметом сучасного інтер’єру. Чого вартий лише погляд зі скляного балкону 103 поверху в  Чикаго або скляний акваріум у Дубаї…

Наступним за масовим споживанням звісно є тарне скло – тара для консервування, пляшки для соків, лікеро-горілчаних виробів та дитячого харчування, навіть флакони для парфумів, самі найцінніші рідини будуть надійно збережені у самій безпечній, екологічній та гігієнічній скляній тарі, адже вона не старіє, не виділяє шкідливих речовин, народжена з природніх матеріалів (піску, соди та крейди) під впливом високої температури (понад 1500 °С).

До сортового та художньо-декоративного скла належать найрізноманітніші вироби побуту – скляний посуд, вази, прикраси, статуетки, скляні меблі та інші предмети інтер’єру.

Також до художньо-декоративного скла відноситься старовинна техніка оздоблення – вітраж та в своєму сучасному прояві – фьюзинг.

Великий клас технічного скла містить декілька підкласів, серед яких вироби з кварцового скла,  електровакуумне скло для освітлювальних лапм,  скло оптичне – від окулярів до лінз телескопів, світлотехнічне скло, найсучасніший вид зв’язку – оптоволоконний кабель, скляні труби і трубки, хімічно- і термостійке скло, а також безпечне скло – автомобільне та броньоване. Деякі види скла сьогодні вже застарілі, наприклад, скляні кінескопи більше не застосовують, проте стрімкий розвиток науки і техніки спонукає створення нового виду скла – лазерного, склоподібних електролітів для джерел струму тощо…

Склоемалеві та функціональні покриття на металах різних видів широко використовуються в побуті та техніці. Це емальований посуд, емальована сантехніка та газові плити. Різноманітні за призначенням функціональні емалеві покриття дозволяють захистити від корозії металеві баки водонагрівачів, електроізоляційні покриття для алюмінію використовують у виробництві інфрачервоних обігрівачів та світлодіодних панелей.

Ситали це склокристалічні матеріали, які отримані шляхом направленої кристалізації скла. Тому вони володіють підвищеними значеннями міцності, твердості, термостійкості та інш. З них виробляють різноманітні вироби від деталей для приладобудування до склокристалічного посуду та зубних протезів.

А Вас чекають на підприємствах:

  • ТОВ «Вільногірське скло»
  • ВАТ «Новомосковський посуд»
  • ТОВ «Малинівський склозавод»
  • АТ «Вітропак Гостомельський Склозавод»
  • ТОВ «Бучанський завод сковиробів»
  • ПАТ «Мар’янівський склозавод» та багато інших.