Обрати сторінку

Зустріч у Мінську: «Water Harmony Eurasia II»

20-23 березня пройшла зустріч учасників Міжнародного проекту CPEA-2011/10002 «Водна Гармонія – Інтеграція освіти, наукових досліджень, інновацій та підприємництва» (www.waterh.net/ru/).

У зустрічі взяли участь представники всіх університетів-партнерів: Норвезького університету природничих наук (м. Ос, Норвегія); Українського державного хіміко-технологічного університету (м. Дніпро, Україна); Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (м. Київ, Україна); Черкаського державного технологічного університету (м. Черкаси, Україна); Білоруського державного технологічного університету (м. Мінськ, Республіка Білорусь); Технічного університету Молдови (м. Кишинів, Республіка Молдова); Південно-Казахстанського державного університету імені М. Ауезова (м. Шимкент, Республіка Казахстан); Киргизького національного університету імені Ж. Баласагина (м. Бішкек, Киргизька Республіка); Гірничо-металургійного інституту Таджикистану (м. Чкаловськ, Республіка Таджикистан); Таджицького технічного університету імені акад. М. С. Осімі (м. Душанбе, Республіка Таджикистан). Крім того, були представники трьох асоційованих університетів: Міжнародного університету SILKWAY (м. Шимкент, Республіка Казахстан); Киргизько-Російського Слов’янського університету імені Б. М. Єльцина (м. Бішкек, Киргизька Республіка); Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, Україна).

Зустріч учасників проходила в Білоруському державному технологічному університеті. Учасників проекту привітали ректор університету, професор Войтов І. В. і проректор з наукової роботи, професор Дормешкін О. Б., які у своїх виступах побажали всім продуктивної роботи.

На зустрічі було обговорено низку питань: 1) звіт про виконану роботу за проектом; 2) план робіт на 2019 рік; 3) перспективи розвитку проекту в рамках додаткового фінансування.

Були заслухані доповіді за такими видами робіт:

  • Підготовка до літньої школи в Норвегії. Програма літньої школи в Норвегії 2019.
  • Закупівлі обладнання і звіт про використання.
  • Анонси спільних заходів: конференції, семінари тощо. Залучення партнерів до участі в спільних конференціях.
  • Звіт про гендерні аспекти.
  • Фінальний звіт про використання коштів на покращення англійської мови учасників проекту і потреби в майбутньому. Ініціативи щодо покращення англійської мови студентів.
  • Майбутнє Водної Гармонії: заявки на додаткове фінансування і проект ENCORE.
  • Участь у конференції IWA в Шрі-Ланці.
  • Робота над підручником: переклад першої редакції підручника, нові розділи і перегляд першої редакції, організація дизайну і друк підручника.
  • Забезпечення якості навчальних матеріалів.
  • Забезпечення якості освіти. Організація доступу до систем перевірки на плагіат.
  • Контент веб-сторінок.
  • Спільне керівництво MSc і PhD, залучення партнерів до захисту PhD.
  • Спільні дослідження, спільні публікації.
  • Робота з асоційованими університетами та державними організаціями.
  • Розвиток напряму подвійних дипломів.
  • Прогрес за видами діяльності.
  • Робочий план 2019.

Частина доповідей була констатацією статистичних даних і не викликала великої кількості питань, а частина супроводжувалася жвавим обговоренням. Традиційно особливий інтерес викликала доповідь про прогрес наповнення другої редакції підручника «Хімія і технологія води. Управління водними ресурсами» новими розділами і редагування старих розділів. Так само великий інтерес викликали доповіді про участь у конференції Міжнародної Водної Асоціації в Коломбо (Шрі-Ланка) і про досвід експлуатації системи перевірки наукових і студентських робіт на плагіат, що використовується в НТУУ КПІ.

Вдало сформована білоруськими колегами програма зустрічі дозволила учасникам не тільки обговорити робочі питання проекту, але й відвідати кілька заходів та екскурсій. Так, на другий день зустрічі учасники проекту ознайомилися з виставкою «Вода і тепло», на якій було представлено сучасне обладнання та нові технічні рішення в галузі водопідготовки і водоочищення.

Також у рамках зустрічі було проведено науковий семінар “Стічні води – забруднювач і ресурс майбутнього: менеджмент, очищення, виділення цінних компонентів і повторне використання” і заслухано доповіді:

  • «Дигіталізація водного сектора: можливості в процесах очищення стічних вод».
  • «Удосконалення очисних споруд каналізації в контексті економіки замкнутого циклу».
  • «Українські водні реалії».
  • «Мінська очисна станція: досвід роботи, впровадження передових технологій, модернізація споруд з метою підвищення ефективності очищення стічних вод».
  • «Система водопостачання м. Мінськ: джерела, напрямки вдосконалення технології водопідготовки, перспективи підвищення якості води».
  • «Вилучення фосфору в процесах очищення стічних вод і обробки осадів».
  • «Очищення стічних вод виробництва і застосування карбамідоформальдегідних смол».
  • «Отримання нанодисперсій срібла і практика їх застосування».
  • «Технічні рішення щодо використання теплового потенціалу скидних теплих вод енергетичних і промислових об’єктів для цілей рослинництва».
  • «Динаміка розподілу важких металів у транскордонній річці».

Про дигіталізацію водного сектора, можливості у процесах очищення стічних вод розповів професор Х. Ратнавіра (НУЕН). Професор Астрелін І. М. (НТУУ КПІ) у своїй доповіді ознайомив учасників з українськими водними реаліями. З доповідями також виступили: завідувач кафедри промислової екології БГТУ Марцуль В. М., провідний інженер-технолог Мінської очисної станції Дубовик О. С., інженер з впровадження нової техніки і технологій виробництва «Минскочиствод» УП «Минскводоканал» Ахмадієва Ю. І., асистент кафедри промислової екології БГТУ Сапон Є. Г., асистент кафедри промислової екології БГТУ Дубина О. В., доцент кафедри технології неорганічних речовин і екології УДХТУ Скиба М. І., старший викладач кафедри водогосподарського будівництва і експлуатації гідромеліоративних систем НУВГП Пінчук О. Л. Були розглянуті сучасні методи та обладнання очищення стічних вод, інноваційні напрямки вдосконалення технологій водопідготовки, перспективи підвищення якості води.

І на завершення освітніх заходів учасники проектної зустрічі відвідали Мінську очисну станцію УП «Минскводоканал», де наочно ознайомилися з пілотною установкою дослідження процесів зброджування осадів стічних вод і з усією технологічною схемою, спорудами очищення побутових стічних вод, що забезпечують функціонування двохмільйонного міста Мінськ.

Цікавою особливістю мінської зустрічі було знайомство з учасниками іншого освітнього проекту TENOR Living Lab, який спрямований на дослідження можливості використання води, поживних речовин і тепла в органічному сільському господарстві на основі замкнутого циклу (http://tenorproject.eu/). Координатор цього проекту, Алла Кучерова, начальник відділу грантової діяльності Національного університету водного господарства та природокористування, представила основні концепції проекту та результати його виконання на даний момент. Учасники обох проектів обговорили перспективи можливої спільної реалізації низки завдань. На окремій сесії учасники проекту TENOR Living Lab обговорили робочі питання:

  • Діалог з партнерами про інноваційні концепції. Подання прототипу NUWEE.
  • Спільне планування завдань для студентів, що беруть участь у мобільності.
  • Матеріали для он-лайн курсу.
  • Спільні публікації.

Традиційно, не обійшлося без знайомства учасників проекту з визначними пам’ятками і національним колоритом приймаючої сторони. Гості відвідали гірськолижну базу, де тренуються олімпійські чемпіони, і чудовий етнокомплекс «Дудутки» (http://www.dudutki.by/), де ознайомилися з традиціями і звичаями, історією побуту, промислів і ремесел Білорусі.

Дякуємо колегам з БГТУ за прекрасно організовану зустріч, цікаві екскурсії та море позитивних емоцій!