Обрати сторінку

Вітаємо з ювілеєм Косолап Анатолія Івановича

10 березня 2021 року завідувачу кафедри СКС, професорові, доктору фізико-математичних наук Косолапу Анатолію Івановичу виповнилося 75 років.

Все своє активне життя він присвятив і присвячує служінню науці та підготовці кадрів у вищій школі.

Анатолій Іванович народився у с. Гайчул (нині Новоукраїнка) Запорізької області в багатодітній родині інваліда війни, відомого спадкового музиканта. Його мати деякий час працювала вчителькою і бібліотекарем у школі. Село Гайчул було засновано ще в 1808 році. Вихідцями з цього села є декілька докторів наук, зокрема відомий хімік, член-кореспондент НАН України Шека І. А. Коли в 1986 році вибухнув Чорнобиль, то постало питання постачання якісною водою мегаполісів Запоріжжя та Дніпра. На території с. Новоукраїнки було знайдено велике водосховище на глибині 100 м. Почали прокладати труби до м. Запоріжжя, але одночасно було знайдено і великий пласт уранової руди. Тому прокладку труб призупинили. На думку місцевої вчительки хімії, саме ця руда підвищує інтелект мешканців села.

Старшою в багатодітній родині була Людмила – вона навчила читати трьохрічного Анатолія Івановича. Іноді він згадує, що ще до навчання у школі читав газети та добре запам’ятав той період, коли помер Й. Сталін. Тоді всі сторінки газети були присвячені цій події. У родині інваліда війни смерть вождя не викликала співчуття, оскільки один дід Анатолія Івановича був репресований і загинув у таборах ГУТАГу, а другий пропав безвісті на фронті.

У 1953 році Анатолій Іванович пішов навчатися до першого класу Новоукраїнської СШ і відразу став відмінником. Навчання у школі давалося досить легко, особливо математика. У школі він захоплювався шахами, мав 2-й розряд і брав участь в обласних змаганнях з шахів для дорослих. Після закінчення школи в 1964 р. постало питання вибору професії. Анатолій Іванович обрав математику і вступив на навчання до Дніпропетровського державного університету (ДДУ) на механіко-математичний факультет. Ще на початку навчання в університеті він поставив перед собою мету зробити свій внесок у розвиток математики. Відвідував семінари професора Тімана О. П., який у той час працював у Дніпропетровському хіміко-технологічному інституті (ДХТІ). Математика існує більше 3 тисячоліть, тому важливо було визначитися, на якому напрямі науки варто було зосередити свої зусилля. На старших курсах навчання у ДДУ Анатолій Іванович захоплювався математичною логікою, потім теорією стійкості диференційних рівнянь, з якої захистив дипломну роботу. Практику на 5 курсі проходив у Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту (ДІІТ), де отримав згоду професора Лазаряна В. А. щодо працевлаштування до його лабораторії. Уже в рік закінчення ДДУ (1969 р.) А. І. Косолап уперше виступив з доповіддю на науковій конференції в м. Київ. У 1970 році був призваний на військову службу командиром взводу, потім роти. Після армії повернувся на роботу в ДІІТ. Важливими для Анатолія Івановича були Всесоюзні конференції з нелінійного програмування в м. Харків, у яких він постійно бере участь як доповідач та знайомиться майже з усіма провідними фахівцями з оптимізації. Ці конференції остаточно визначили подальший напрямок наукових досліджень А. І. Косолапа. Наприкінці 1970-х років він завершив роботу над кандидатською дисертацією. У 1977 році на роботу до ДІІТу приїхав відомий вчений у галузі оптимального керування професор О. І. Єгоров. Анатолій Іванович перейшов працювати в його лабораторію. Семінари професора О. І. Єгорова були важливою науковою школою для А. І. Косолапа. У 1980 р. він захистив кандидатську дисертацію в Інституті кібернетики в м. Київ. У 1984 р. Анатолій Іванович переходить на роботу до НДІАЧормет старшим науковим співробітником, де займався впровадженням обчислювальної техніки у виробництво, зокрема створив відповідні програмні комплекси, але не залишає оптимізацію.

У 1995 році Анатолій Іванович розпочинає працювати доцентом ДДУ. У 1999 році він опублікував свою першу монографію «Математичекое моделирование и оптимизация детерминированных систем», у якій запропонував теоретичні основи для глобальної оптимізації. Однак у цей час йому ще не вдається розробити нові та ефективні методи для розв’язування складних оптимізаційних задач. Анатолій Іванович часто повторює студентам, що математика – це на 70% ефективні методи розв’язування задач, на 20% це приклад логічно стрункої побудови систем, та на 10% – це гімнастика розуму. Тому головне – це метод, розробці якого Анатолій Іванович присвятив своє життя. Оскільки розробка нових ефективних методів у математиці – це як взяття фортеці, то А. І. Косолап подвоює свої зусилля. Цей період співпав з роботою в УДХТУ, куди він перейшов у 2011 році, захистив докторську дисертацію, а у 2015 році очолив кафедру СКС. Значна увага на кафедрі СКС була приділена якості навчання студентів. Навчальні плани кафедри були приведені у відповідність до кращих європейських університетів. Зусиллями Анатолія Івановича була відкрита аспірантура, яка дозволила готувати викладацькі кадри для кафедри СКС. А. І. Косолап продовжує активно займатися дослідженнями в галузі оптимізації складних систем, розробляє нові методи, які обґрунтовані у його 5-ти монографіях. Найбільш відомий метод точної квадратичної регуляризації практично не має ефективних аналогів. Це доведено у його книзі «Practical Global Optimization», опублікованій наприкінці минулого року. Книга адресована насамперед англомовним фахівцям у галузі оптимізації. У цій книзі приведено розв’язки багатьох відомих складних задач новим методом та отримано кращий результат порівняно з усіма існуючими методами. А. І. Косолап сподівається, що досить швидко його новий метод стане робочим інструментом для дослідників та інженерів, що розв’язують складні оптимізаційні задачі.

Науковий доробок А. І. Косолапа представлений у 10 монографіях та навчальних посібниках, близько 300 наукових працях. З результатами своїх досліджень він часто виступає на міжнародних конференціях, зокрема в країнах Євросоюзу (Німеччина, Франція, Польща, Голландія).

Крім математики А. І. Косолап значну увагу приділяє комп’ютерній техніці. Понад 50 років він створює комп’ютерні програми. Захоплюється поезією, зокрема опублікував збірку власних віршів. Багато часу приділяє становленню кафедри СКС, якості навчання студентів.

Дружина А. І. Косолапа – Валентина, теж математик – відмінник навчання та праці, яка разом з ним навчалася в одній групі. Вони мають сина (IT-фахівця) та доньку (психолога), які також закінчили Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара.

Викладачі та співробітники кафедри СКС щиро вітають шановного ювіляра і бажають Анатолію Івановичу міцного здоров’я і подальших творчих успіхів у науці та підготовці кадрів!

Колектив кафедри СКС