Обрати сторінку

28 квітня Всесвітній день охорони праці

Девіз Дня охорони праці у 2024 році:
«Забезпечуємо безпечну та здорову працю вже зараз в умовах зміни клімату»

 

28 квітня відзначається Всесвітній день охорони праці. Міжнародна організація праці (МОП) з 2003 року проводить цей Всесвітній день, акцентуючи увагу на заходах щодо запобігання аваріям і травматизму на робочому місці.

З нагоди Всесвітнього дня охорони праці 2024 року МОП представила нову доповідь «Охорона праці в умовах мінливого клімату», в якій наводяться нові тривожні дані про вплив зміни клімату на безпеку і здоров’я працівників. Зміна клімату чинить серйозний вплив на здоров’я планети, людини і сферу праці. Зі зміною клімату пов’язано безліч захворювань, зокрема рак, серцево-судинні захворювання, респіраторні захворювання і психічні розлади.

Реалізація основоположних принципів і прав на робочому місці, що стосуються безпечного і здорового виробничого середовища, також означає боротьбу з небезпечними наслідками зміни клімату. Найважливіше значення має включення питань безпеки та гігієни праці до стратегій боротьби зі зміною клімату та інтеграція кліматичних аспектів у діяльність з охорони праці. Законодавство може потребувати переоцінки або прийняття нових норм у зв’язку зі зміною кліматичних загроз.

Зміна клімату призвела до екстремальних погодних і кліматичних явищ у всьому світі, про що свідчить збільшення частоти та ступеня серйозності періодів аномальної спеки, рясних опадів, лісових пожеж, посух і тропічних циклонів. Це чинить серйозний вплив на безпеку та здоров’я працівників, які часто першими піддаються впливу цих небезпечних факторів і з більшою інтенсивністю, ніж усе населення загалом.

У доповіді представлено найважливіші дані, що стосуються таких шести основних аспектів кліматичних змін, що впливають на охорону праці та здоров‘я працівників: аномальна спека, ультрафіолетове (УФ) випромінювання, екстремальні погодні явища, забруднення повітря на робочих місцях, трансмісивні захворювання та зміни у використанні агрохімікатів.

 

Доповідь містить найактуальніші дані про вплив на працівників та основні наслідки для їхньої безпеки та здоров’я. Наведено приклади заходів у відповідь, що вживаються у зв’язку з цими небезпечними факторами, зокрема, приклади відповідних політичних заходів і стратегій, законодавчих актів, колективних договорів, технічних керівництв, ініціатив у сфері навчання, консультування та дій на рівні підприємств.

Співпраця між урядами та громадськими організаціями має вкрай важливе значення для розроблення політики щодо пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до них.

Час діяти настав!