Обрати сторінку

Водна Гармонія – ІІ. Навчальні семінари в Центральній Азії

З 25 до 30 вересня 2018 року тривала планова зустріч робочої групи Міжнародного проекту CPEA – 2011/10002 “Водна Гармонія – Інтеграція Освіти, Досліджень, Інновації і Підприємництва”. Зустріч була організована двома університетами, що представляють країни Центральної Азії: Киргизький національний університет ім. Ж. Баласагина (м. Бішкек, Киргизія) і Південно-Казахстанський державний університет ім. М. Ауезова (м. Шимкент, Республіка Казахстан).

Традиційно в роботі семінарів взяли участь представники усіх університетів-партнерів: Норвезький університет природничих наук (м. Ос, Норвегія); Український державний хіміко-технологічний університет (м. Дніпро, Україна); Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського” (м. Київ, Україна); Черкаський державний технологічний університет (м. Черкаси, Україна); Білоруський державний технологічний університет (м. Мінськ, Республіка Білорусь); Технічний університет Молдови (м. Кишинів, Республіка Молдова); Таджицький технічний університет ім. М. Осімі (м. Душанбе, Республіка Таджикистан); Гірничо-металургійний інститут Таджикистану (м. Бустон, Республіка Таджикистан). До заходу долучилися також представники ще трьох університетів: Киргизько-російського слов’янського університету ім. Б. М. Єльцина (м. Бішкек, Киргизія); Національного університету водного господарства і природокористування (м. Рівне, Україна) і Південно-Казахстанського педагогічного університету (м. Шимкент, Республіка Казахстан).

Учасників проекту сердечно привітали проректор Киргизького національного університету ім. Ж. Баласагина, проф. Чекеєв Асилбек і ректор Південно-Казахстанського педагогічного університету, к. пед. н. Єфімова І. Є.

Приймаючими університетами були організовані навчальні семінари:

– Національний діалог з водної політики у сфері інтегрованого управління водними ресурсами в Киргизстані. Навчальний семінар з підвищення кваліфікації в контексті Протоколу щодо проблем води і здоров’я “Управління водними ресурсами і сучасні технології очищення води” (Бішкек, 24-25 вересня 2018 року).

– Навчальний семінар “Управління водними ресурсами і сучасні технології очищення води” (Шимкент, 28-29 вересня 2018 року).

На семінарах було заслухано такі доповіді:

– Вода як важливий і дефіцитний ресурс (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Водопостачання і водовідведення м. Бішкек (Історія, стан і перспективи) (М. Сейдалієв і С. Жиленко, ВТВ ВЕУ “Бішкекміськводоканал”).

– Принципи інтегрованого управління водними ресурсами (З. Малецький, Норвезький університет природничих наук).

– Вдосконалення управління водними ресурсами на об’єктах міждержавного користування (Т. Ісабеков, Інститут водних проблем і гідроенергетики Національної Академії наук).

– Зміна клімату і його вплив на управління водними ресурсами (І. Абдурасулов, Киргизько-російський слов’янський університет і В. Гутник, Департамент водного господарства).

– Юридичні, екологічні, гігієнічні і естетичні вимоги до очищення води (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Джерела води: Поверхневі і ґрунтові води (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Безпека води: санітарно-захисні зони водних джерел і процеси дезінфекції (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Фізико-хімічні процеси. Видалення частинок і природних органічних речовин. Контроль корозії (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Мембрани, іонний обмін і адсорбція (З. Малецький, Норвезький університет природничих наук).

– Розвиток питного водопостачання сільської місцевості (А. Токтошев, Департамент розвитку питного водопостачання і водовідведення і М. Токбаєва, Департамент розвитку питного водопостачання і водовідведення).

– Аналіз якості води: онлайнові датчики, звичайні і експрес-аналітичні методи (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Циркулярність в управлінні стічними водами (З. Малецький, Норвезький університет природничих наук).

– Механічна хімічна коагуляція (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Біологічні процеси (З. Малецький, Норвезький університет природничих наук).

– Мембранні процеси (З. Малецький, Норвезький університет природничих наук).

– Відновлення, повторне використання і утилізація стічних вод і шламу (З. Малецький, Норвезький університет природничих наук).

– Моделювання для оптимального проектування і оптимізації процесів (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Технологічні розробки і інновації. Вступ: Технологічні тенденції (Х. Ратнавіра, Норвезький університет природничих наук).

– Охорона водних ресурсів від шахтних вод (Т. Умаров, Киргизький державний технічний університет).

– Використання низьконапірних водозабірних гідровузлів гребель для подання водогосподарських систем гірничо-передгірної зони (Г. Логінов і У. Устембек).

– Охорона водних ресурсів від забруднення шахтними водами (Т. Умаров, Киргизький державний технічний університет).

– Сучасний стан очищення нафтовмісних стічних вод з використанням сорбенту і аналіз методів очищення води від нафтових забруднень (М. Мирзахметов, KазНИТУ), А. Абдурасулов, Egis KYRGYSTAN, Е. Тогабаєв, Євразійський національний університет, Р. Тулеушева, Каспійський університет).

– Виховання молоді через чисту воду (О. Гонсалес (Іспанія), Г. Абдурасулова, ИНУРиЭ Керемет).

– Водні ресурси і їх статус в Республіці Казахстан (М. Жекеєв, Південно-Казахстанський державний університет).

– Принципи проектування: Огляд практики/приклади в Казахстані (Г. Кенжебаєва, Південно-Казахстанський державний університет).

– Раціональне використання водних ресурсів на нафтопереробному заводі ТОО “ПетроКазахстан Ойл Продактс” (А. Ембердиєв, Південно-Казахстанський державний університет).

– Проблеми забезпечення поливною і питною водою Південно-Казахстанської області і шляхи їх вирішення (Ж. Бакашбаєв, Зак-Келеська виробнича ділянка РГП КазВодХоз).

– Водна безпека РК, проблеми і шляхи вирішення (Г. Кенжебаєва, Південно-Казахстанський державний університет).

– Роль гідромакрофітів у фіторекультивації забруднених стічних вод ПКО (А. Єшибаєв, Шимкентський університет).

– Використання ферроферригідрозоля для очищення стічних вод (Л. Єщенко, Білоруський державний технологічний університет).

На семінарах виступили представники різних університетів, державних, комунальних і громадських організацій і промислових підприємств. На семінари також було запрошено викладачів і студентів приймаючих університетів та асоційованих університетів.

Основні питання розвитку проекту, розглянуті на зустрічі:

– прогрес і проблеми наповнення підручника “Фізико-хімічні методи очищення води. Управління водними ресурсами” новими розділами;

– залучення партнерів проекту до спільного керівництва, консультацій і захисту MSc і PhD;

– звіт про літню школу-2018 в Норвегії: результати анкетування студентів з питань комунікації, навчання і акомодації;

– вдосконалення навичок англійської мови співробітників;

– забезпечення якості навчальних матеріалів – звіт про створення бази методичних посібників з дисциплін, пов’язаних із водопідготовкою, водоочищенням і управлінням водними ресурсами) (https://www.waterh.net/ru/методические указания/),

– презентація онлайн-опитування для студентів і викладачів щодо якості викладання (https://en.mon.udhtu.edu.ua/);

– спільні наукові дослідження і публікації партнерів проекту;

– спільні освітні програми, подвійний диплом, стажування студентів в університетах – партнерах проекту.

Найскладніші питання реалізації проекту – спільні наукові дослідження і публікації партнерів проекту; спільні освітні програми (програми подвійного диплома).

Спільні наукові дослідження було ухвалено поєднати з іншим видом роботи – із залученням партнерів проекту до спільного керівництва, MSc і PhD. Такий підхід дозволяє предметно підійти до формування тематики спільного дослідження і знайти точки зіткнення наукових інтересів різних університетів. У ході групової роботи було сформульовано теми спільних дослідницьких робіт між університетами, визначено конкретних виконавців робіт і встановлено дати їхньої реалізації.

Друге складне питання – це реалізація спільних освітніх програм, зокрема програм подвійного диплома. Було розглянуто різні варіанти спільної освітньої діяльності: навчання за повноцінними програмами подвійного диплома (варіант навчання, що найскладніше реалізовується, пов’язаний із повним узгодженням навчальних планів, умов акомодації, шкал оцінювання, умов оплати навчання тощо); короткострокове навчання упродовж одного семестру з отриманням академічного транскрипту; проходження стажувань, науково-дослідних практик. Реальність узгодження навчальних планів і розробки договору про подвійний диплом, ризики і труднощі під час його реалізації, було представлено на прикладі договору про подвійний диплом, що розроблений між ПКДУ та УДХТУ.

Традиційно, великий інтерес викликав звіт про літню школу студентів, у якому було представлено результати опитування студентів після їх навчання в літній школі в Норвегії. Літня школа “Water Harmony – 2018” тривала з 17 червня до 6 липня 2018 року, її учасниками були 68 студентів (37 магістрів, 10 PostDocs і 21 студент-бакалавр). Учасники з 17 країн (Бангладеш, Білорусь, Камбоджа, Канада, Данія, Ефіопія, Казахстан, Кенія, Киргизстан, Молдова, Норвегія, Південний Судан, Шрі-Ланка, Таджикистан, Уганда, Україна, США) представляли 5 проектів:

  •     Tenor (tenorproject.eu);
  •     WaSo Africa (wasoproject.org);
  •     WaSo Asia (wasoproject.org);
  •     Water Harmony II (waterh.net);
  •     Water Magic (watermagic.org).

Цього літа студенти навчалися в Норвезькому університеті природничих наук (м. Ос, Норвегія), а також було організовано виїзну сесію на о. Свальбард (Шпіцберген). Відгуки студентів про лекції, лабораторні заняття, умови проживання та відпочинок завжди цікавлять викладачів як приймаючого університету, так й інших учасників проекту, оскільки це обмін величезним досвідом організації такого виду навчання і стажування студентів.

На зустрічі також було представлено розроблену навчально-методичним відділом УДХТУ інтернет-сторінку з електронним опитувачем, за допомогою якого викладач може провести опитування студентів і скоригувати свою методику презентації лекції з урахуванням побажань студентів (https://en.mon.udhtu.edu.ua/). Також було представлено нову сторінку сайту проекту з повним переліком методичного забезпечення навчальних курсів, що розробляються у рамках проекту (https://www.waterh.net/ru/методические указания/).

Окрім основних питань, пов’язаних із виконанням завдань проекту, учасники зустрічі, як завжди, мали можливість ознайомитися з особливостями організації навчального процесу в приймаючих університетах. А зустріч у Бішкеку також була ознаменована урочистою подією: проф. Х. Ратнавіра став почесним професором Киргизько-російського слов’янського університету ім. Б. М. Єльцина.

У перервах між обговоренням робочих питань проекту приймаючими університетами було організовано цікаві екскурсії до історичних пам’яток і знайомство з місцевою культурою.

Дуже дякуємо колегам з Киргизького національного університету ім. Ж. Баласагина і Південно-Казахстанського державного університету ім. М. Ауезова за прекрасно організовану зустріч і море позитивних емоцій!