VІІІ Міжнародна науково-технічна конференція «Комп’ютерне моделювання та оптимізація складних систем»

1-2 листопада 2023 року за ініціативою кафедри інформаційних систем у ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет» відбулася VІІІ міжнародна науково-технічна конференція «Комп’ютерне моделювання та оптимізація складних систем». Робота конференції проходила за наступними напрямками:

1. Перспективні напрямки математичного моделювання:
  2. Моделі та методи оптимізації:
  3. Моделі та методи штучного інтелекту:
  4. Інформаційні технології в автоматиці, електроніці, вимірювальній техніці та економіці:

Співорганізаторами виступили Національна Академія Наук України, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національний аерокосмічний університет, ім. М.Є. Жуковського, «Харківський авіаційний інститут», Azerbaijan National Academy of Sciences Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences (Baku, Azerbaijan), Azerbaijan Technical University (Baku, Azerbaijan), AGH University of Science and Technology (Krakow, Poland), Delft University of Technology (Delft, The Netherlands),Technical University of Sofia (Sofia, Bulgaria).

На відкритті конференції із привітальними словами до учасників звернулися перший проректор УДХТУ Олександр Зайчук, помічник ректора з наукової роботи Олександр Харченко та завідувач кафедри інформаційних систем Дмитро Зеленцов. Учасниками конференції стали провідні спеціалісти з різних областей України. Було розглянуто багато питань рішення практичних задач й тих, що мають значення у теорії комп’ютерного моделювання та оптимізації.

Закордонними учасниками цього року стали Igor Andrianov, Dr. Ph.-m. Sc., Professor. Institut für Allgemeine Mechanik, RWTH Aachen University Templergraben (Aachen, Germany) із представленням дослідження геометрично нелінійних мікробалок та пластин, й також Neelam Choudhary (Bennet University professor of Applied Mathematics Department, Republic of India) з доповіддю на тему «Computer simulation of free and forced vibration of compound fuel tanks» у співавторстві із Elena Strelnikova (leading researcher, department of hydro-aeromechanics of Pidhonry Institute of Mechanical Engineering Problems NAS of Ukraine, Kharkov), Olena Sierikova (assistant professor of applied mechanics chair, National University of Civil Defense of Ukraine).

Наталія Аушева доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри цифрових технологій в енергетиці (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського») представила доповідь на тему «Застосування гіперкомплексних чисел для моделювання геометричних об’єктів».

Вперше в роботі конференції було представлено задачі використання квантових технологій для розв’язання наукових та прикладних задач. Із доповіддю на тему «Визначення властивостей графів та енергетичних рівнів фізичних систем на квантовому комп’ютері» в конференції прийняла участь доктор фізико-математичних наук, професор кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Львівського національного університету імені Івана Франка Христина Гнатенко.

З науковими розробками кафедри інформаційних систем УДХТУ присутніх ознайомив завідувач кафедри доктор технічних наук, професор Дмитро Зеленцов, представивши доповідь на тему «Метод корегувальних функцій в задачах оптимального проєктування кородуючих конструкцій».

Дніпровський національний університет ім. О. Гончара представив доктор фізико-математичних наук, професор кафедри комп’ютерних наук та інформаційних технологій Анатолій Косолап із доповіддю «Порівняльні обчислювальні експерименти методів глобальної оптимізації».

Андрій Бомба, доктор технічних наук, професор кафедри комп’ютерних наук та прикладної математики Національного університет водного господарства та природокористування (м. Рівне) у співавторстві із докторантом Ігорем Морозом представили наукові наробки на тему «Системний аналіз в математичному та інформаційному моделюванні напівпровідникових P-I-N-структур».

Також зацікавленість присутніх викликали доповіді стосовно нейромережевого методу визначення розташування запасів товарів на складі (доктор технічних наук, професор кафедри статистики та прикладної математики Черкаського державного технологічного університету Євген Федоров) та обробки геопросторових даних (кандидат технічних наук, доцент кафедри інформаційних технологій та комп’ютерної інженерії Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Ігор Гаркуша).

Вперше в якості спікера участь у конференції взяли не лише представники закладів вищої освіти та наукових установ, а також і представники ІТ-індустрії. В рамках співпраці кафедри інформаційних систем з ІТ-компанією EPAM із доповіддю щодо впливу компонентів промтів на результативність генеративного штучного інтелекту виступив координатор навчальних програм EPAM University Іван Міхєєв.

Конференція традиційно є онлайн площадкою, яка надає можливість молодим науковцям виступити із апробацією свої наукових робіт. Так свої доповіді представили Антон Софієнко, аспірант кафедри цифрових технологій в енергетиці Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Тарас Шаптала та Олексій Бричковський – аспіранти кафедри інформаційних систем ДВНЗ «Український державний хіміко-технологічний університет», Олексій Сергєєв, аспірант кафедри системного аналізу та управління Національного технічного університету «Дніпровська політехніка». Для молодих науковців участь у подібних заходах є гарною практикою публічних доповідей та заохоченням до наукової роботи. Також в якості слухачів участь в конференції взяли здобувачі кафедри інформаційних систем.

Організаційний комітет щиро дякує всім учасникам конференції за плідну роботу та цікаві доповіді.

За матеріалами конференції опубліковано збірник тез, що містить більше 120 тез доповідей.