Круглий стіл «Безпечна питна вода в Україні: доступ до інформації про якість води та методи водопідготовки»
В рамках реалізації міжнародного проєкту, співвиконавцем якого є кафедра технології неорганічних речовин та екології ННІ УДХТУ, Громадським об’єднанням «Всеукраїнське водне товариство «WaterNet» 9 жовтня 2024 року у Києві був організований та проведений круглий стіл, в якому взяли участь провідні фахівці України з водної галузі. ННІ УДХТУ представляв завідувач кафедри технології неорганічних речовин та екології д.т.н., професор Ігор Коваленко.
Круглий стіл був присвячений результатам реалізації міжнародного проєкту «Безпечна питна вода в Україні: доступ до інформації про якість води та методи водопідготовки», що фінансувався Фінським Фондом Місцевого Співробітництва Посольства Фінляндії в Україні (Suomensuurlähetystö Kiova – Embassy of Finland in Kyiv) і тривав з 2022 по 2024 рік.
Виконавцями цього проєкту від УДУНТ були усі співробітники кафедри ТНРтаЕ, які взяли участь у реалізації інформаційно-освітньої складової проєкту за напрямком «Сучасні методи водопідготовки». В рамках проєкту викладачами був опанований онлайн курс для викладачів дисциплін водного напрямку та спеціалістів галузі «Сучасні методи водопідготовки: теоретичні засади і методологія викладання», а здобувачами – теоретичний та лабораторно-практичний онлайн-курс «Новітні технології водопідготовки», розроблений спеціалістами кафедри технології неорганічних речовин, водоочищення, «Центру сучасних водних технологій» і лабораторії іонного обміну та адсорбції НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського». Елементи курсу були імплементовані в освітні компоненти освітніх програм першого і другого рівнів освіти, які реалізуються на кафедрі ТНРтаЕ, за спеціальностями G 1(161) хімічні технології та інженерія та Е2 (101) екологія. Результати імплементації курсу «Новітні методи водопідготовки» в навчальний процес на круглому столі також представляли інші профільні ЗВО: Національний університет водного господарства та природокористування – зав. кафедри водопостачання, водовідведення та бурової справи, д.т.н., проф. Мартинов С.Ю. і Національний університет «Львівська політехніка» – зав. кафедри хімії і технології неорганічних речовин д.т.н., проф. Знак З.О.
Проте основною складовою проєкту був «Моніторинг якості питної води в Україні та розробка нової Карти якості води», яка доступна в онлайн-форматі на сайті ГО ВУВТ «WaterNet». На круглому столі були оприлюднені результати колосальної експериментальної роботи з відбору та аналізу питної води за основними показниками якості. Карта якості води – єдиний в Україні моніторинговий проект якості питної води «в крані» українців. Проби відбирались з різних точок постачання питної води (водопровід, свердловина, колодязь) на підконтрольній території України.
Учасників круглого столу привітали: д.т.н., проф. МітченкоТ.С., президент ГО ВУВТ «WaterNet»; Каріта Лайсі, керівник відділу співробітництва Посольства Фінляндії в Україні; д.т.н., проф. Лінючева О.В., декан хіміко-технологічного факультету НТУУ«КПІ ім. Ігоря Сікорського».
З надзвичайно цікавими доповідями, які викликали жваве обговорення, дискусії та дозволили сформувати нові пропозиції виступили:
- «Результати моніторингу. Онлайн карта якості води» – Дрікер Ю., експерт ГО ВУВТ «WaterNet» з діджиталізації;
- «Токсичність компонентів, що забруднюють питну воду» – Андрусишина І.М., д.б.н., керівник випробувального центру та завідувач сектору з вивчення мікроелементозів ДУ «Інститут медицини праці імені Ю.І.Кундієва НАМН України»;
- «Моніторинг якості води для впровадження оновленої Директиви ЄС по питній воді» – Цвєткова Г.М., член Комітету з дотримання Протоколу про воду та здоровʼя, директор ГО «Жіноче водне партнерство – Україна»;
- «Фінська модель безпеки води» – Яні Харккі, генеральний директор VesiotecOy, голова правління Finnish Water Forum;
- «Використання результатів проєкту»:
- фахівцями водоканалів – Кобилянський В.Я., Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія»;
- фахівцями з водопідготовки – Гудим Н., керівник проєктів відділу досліджень і розробок ТОВ НВО Екософт.
- «Сучасні рішення водопідготовки в умовах надзвичайних ситуацій» – Поляков В., технічний директор, ТОВ НВО Екософт.
В обговоренні активну участь брали присутні на круглому столі представники «UNICEF Украïна», розробники ДержСанПІН «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», представники профільних ЗВО.
Реалізація даного проєкту дозволила привернути увагу до проблем безпечної питної води в Україні, впровадження сучасних методів водопідготовки та очищення стічних вод, подолання водної кризи і зменшення негативного впливу на довкілля, підготовки якісних фахівців в галузі водопідготовки і очищення стічних вод.
Виражаємо велику подяку Громадському об’єднанню «Всеукраїнське водне товариство «WaterNet» і, особисто, проф. Мітченко Т. Є., президенту «WaterNet» і головному редактору журналу «Вода і водоочисні технології» та Бережній Юлії, виконавчому директору та куратору Академії водопідготовки за організацію роботи круглого столу і всього проєкту в цілому. Сподіваємось на продовження цього проєкту та подальшу плідну співпрацю!