Міжнародні освітні проекти Водна Гармонія
Cерію міжнародних освітніх проектів Водна Гармонія започатковано з 2011 року за ініціативою Норвезького університету природничих наук та підтримки Норвезького центру міжнародної співпраці в освіті Норвезького Королівства. З 2015 року проект отримав розвиток двох нових проектів, що фінансуються Норвезьким центром міжнародної співпраці в освіті (SIU )та програмою ERASMUS+.
Головна ціль проектів – створення стійкого академічного зв’язку між якомога більшою кількістю університетів світу за для гармонізації освіти у галузі водопостачання, водовідведення та управління водними ресурсами. На сьогодня ці два проекти об’єднують 11 стран (Україна, Норвегія, Німеччина, Польща. Китай, Шрі-Ланка, Білорусь, Молдова, Казахстан, Таджикістан, Киргизія) та 16 університетів-учасників проекту та близька 40 університетів та державних і комерційних підприємств – асоційованих членів проектів.
Така широка мережа та фінансова підтримка проектів SIU та ERASMUS+ дозволила якісно організувати програми мобільності студентів та викладачів нашого університету та інших університетів в університетах Норвегії, Польщі, Німеччині, Китаю та Шрі-Ланці.
За період з 2012 по 2018 тільки з нашого університету на закордонне навчання було напрвлено більше ніж 60 студентів, аспірантів та викладачів.
Програма Водна Гармонія-ІІ реалізується за фінансової підтримки Норвезького центру міжнародної співпраці в освіті (SIU) на підставі угоди з Норвезьким Міністерством Закордонних Справ.
Проект Водна Гармонія-ІІ “Інтеграція освіти, наукових досліджень, інновацій і підприємництва” спрямований на розвиток і розширення ініціативи проекту Водна Гармонія, що був реалізований протягом 2011-2015 р., на основі накопиченого досвіду, в нових напрямках і з більшою кількістю країн-учасників та університетів-партнерів.
Проект спрямовано на створення науково-педагогічного консорціуму, що включає в себе 10 університетів-партнерів та більше ніж 40 асоційованих партнерів (університетів, науково-дослідних інститутів, державних, комунальних та комерційних пдприємств) з Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Таджикистану, України і Норвегії для гармонізації вищої освіти у галузі управління водними ресурсами, водопостачання та водоочищення з метою підвищення значимості і якості.
ОСНОВНІ ЦІЛІ ПРОЕКТУ
• Зміцнення і розширення партнерських зв’язків шляхом ефективного і раціонального використання інтелектуального ресурсу 10 університетів 7 країн-партнерів; ініціювання, розвиток та зміцнення контактів з державними, комунальними та приватними підприємствами та організаціями для реалізації інноваційних проектів різної складності і спрямованості.
• Розвиток освітніх магістерських програм, орієнтованих на дослідження, інновації, потреби суспільства, споживчий попит і потреби ринку праці. Збільшення кількості місць і баз практики студентів на державних і приватних підприємствах з передовими технологіями та випробувальним обладнанням, в тому числі в університетах інших країн.
• Міжнародна орієнтація освітніх магістерських програм, розвиток компетенцій викладачів через академічне партнерство і розвиток студентської та викладацької мобільності.
• Популяризація оновлених освітніх програм, навчальних інструментів і концепцій в інших університетах, пов’язаних з університетами-партнерами і в різних зацікавлених організаціях.
За два з половиною роки діяльності проекту проведено шість зустрічей в університетах України, Таджикистану, Молдови і Норвегії, організовані три літні школи для студентів і двох тижневе стажування для викладачів в Норвезькому університеті природничих наук, проведені три тижневих освітніх семінару співробітників з Норвегії в Україні, організовано навчання та виконання науково-дослідних робіт 11 магістрантами з України в Норвегії протягом 1 року, проведено 5 науково-освітніх семінарів в 5 університетах, проведено річну онлайн школу в Казахстані, організовані онлайн лекції для студентів і викладачів в Україні (УДХТУ), організовано відвідування трьох міжнародних виставок у галузі водних технологій: Water Berlin (Німеччина), Аква Терм (Україна), EWA (Мюнхен, Німеччина) та одного водного міжнародного форуму (Мінськ, Білорусь).
Спільно з проектом Гармонія Води Erasmus+ готуються презентації до 6 лекційних курсів. Закуплено сучасне лабораторне обладнання для 8 університетів (спектрофотометри, турбідиметрії-мутноміри, рН-метри, іонометри, аналітичні і лабораторні ваги, кондуктометри, аналізатори нафтопродуктів у воді і т.д.).
Проект Harmonising water related graduate education “Водна Гармонія Erasmus+” (номер проекту 561755-EPP-1-2015-1-NO-EPPKA2-CBHE-JP) має на меті гармонізувати навчання і педагогічні підходи вищої освіти у водній сфері в 10-ти університетах-партнерах з Китаю, Німеччини, Норвегії, Польщі, Шрі-Ланки, України. Для реалізації мети проекту передбачається розробити 6 навчальних курсів і вдосконалити засоби викладання, методики і педагогічні підходи з урахуванням передових практик провідних університетів світу, модернізувати лабораторні роботи (в університеті було оновлено та придбано обладнаня навчальних лабораторій на загальну суму 40000 євро, у тому числі газовий хроматограф, спектрофотометр, аналітичні та лабораторні ваги, аналізатор нафтопродуктів у воді, іономір, оксиметр, солеміри, мутномір, вимірювач концентрацію водню, муфельні пічі та сушільні шафи тощо). Фінансування проекту здійснюється в рамках Європейскої програми розвитку компетенцій у галузі вищої освіти Erasmus +. Загальна сума гранту 1330121 євро.
ГОЛОВНІ ЗАВДАННЯ
- Розвинути навчально-педагогічний інструментарій, методики і педагогічні підходи для 6-ти навчальних курсів у галузі водопідготовки.
- Оновити матеріальну базу лабораторій / обладнання, вдосконалити зміст лабораторних курсів і навчальних посібників з метою підвищення конкурентоспроможності випускників.
- Розробити модулі електронного навчання з використанням ресурсів, створених у рамках проекту (он-лайн курси, презентаційні матеріали тощо).
- Навчити науково-викладацький персонал міркувати з точки зору споживача освітніх послуг, створюючи більш широкі можливості для працевлаштування випускників та формуючи потенціал для комерціалізації досліджень.
- Навчити персонал брати до уваги багатоцільове використання ресурсів, у тому числі для посилення співпраці з підприємствами.
- Зміцнення навичок підприємництва у студентів і співробітників університетів як інструменту для забезпечення фінансової стійкості.
- Забезпечити якість освітніх програм, що полегшить перезарахування кредитів.
- Поширити досвід реалізації проекту серед інших університетів та підприємств, мотивуючи їх переймати результати проекту.
Наразі, спеціалістами проекту розроблено шість навчальних курсів, що використовуються викладачами кафедри технології неорганічних речовин та екології, в навчальних курсах нової освітньої програми “Технології водопідготовки та водоочищення” (ОП). З повними переліком лекцій можна ознайомитися нижче.
Управління водними ресурсами
Тема 1: Запаси води
Тема 2: Використання водних ресурсів
Тема 3: Гідрологія
Тема 4: Управління водними ресурсами
Тема 5: Вода і екологічні права
Тема 6: Економіка водного господарства
Тема 7: Управління водними ресурсами
Тема 8: Моніторинг якості води
Тема 9: Моделювання водних систем
Тема 10: Спеціальні питання
Тема 11: Інтегроване управління водними ресурсами
Водопідготовка та водопостачання
Тема 1: Вступ в водопостачання
Тема 2: Водні ресурси і забруднення навколишнього середовища
Тема 3: Статус і потреби водоочищення
Тема 4: Хімія води
Тема 5: Планування водопостачання
Тема 6: Водозабори і розподільні системи
Тема 7: Водоочищення – вступ
Тема 8: Фільтрація
Тема 9: Коагуляція
Тема 10: Мембранні процеси
Тема 11: Адсорбція
Тема 12: Іонний обмін
Тема 13: Біологічні процеси
Тема 14: Дезінфекція
Тема 15: Комбіновані процеси
Тема 16: Видалення відходів
Тема 17: Основи управління підприємством водопідготовки
Тема 18: Експлуатація та ремонт
Тема 19: Економіка очищення води
Тема 20: Вплив змін клімату
Тема 21: Вплив на екосфери
Очищення стічних вод
Тема 1: Що таке стічні води
Тема 2: Статус і потреби
Тема 3: Хімія води
Тема 4: Управління стічними водами
Тема 5: Мікро-забруднювачі
Тема 6: Очищення стічних вод – вступ
Тема 7: Транспортування стічних вод – основи
Тема 8: Механічні процеси
Тема 9: Хімічні процеси – коагуляція
Тема 10: Хімічні процеси – інші
Тема 11: Біологічні процеси
Тема 12: Біологічні процеси для вилучення біогенних елементів
Тема 13: Комбіновані процеси
Тема 14: Децентралізоване очищення стічних вод
Тема 15: Промислові стоки
Тема 16: Управління відходами очищення стічних вод
Тема 17: Повторне використання і утилізація відходів
Тема 18: Утиліта керування
Тема 19: Експлуатація та технічне обслуговування
Тема 20: Економіка очищення стічних вод
Тема 21: Планування проекту
Тема 22: Вплив змін клімату
Тема 23: Промислові тенденції
Управління промисловими стоками
Тема 1: Вода і стоки в промисловості
Тема 2: Специфічні вимоги до водопідготовки
Тема 3: Правові аспекти
Тема 4: Європейське регулювання
Тема 5: Методи очищення води
Тема 6: Промислові стічні води
Тема 7: Стратегії управління стічними водами
Тема 8: Очищення стічних вод (може бути 3-6 лекцій)
Тема 9: Стічні води окремих галузей промисловості: основні принципи їх очищення, завдання і процеси
Тема 10: Управління відходами
Тема 11: Аналіз і контроль
Інновації та підприємництво
Тема 1: Вступ в інновації
Тема 2: Вступ в підприємництво
Тема 3: Інновації та приклади підприємницької діяльності
Тема 4: Вивчення та створення інновацій
Тема 5: Виховання підприємця в собі
Тема 6: Організація підприємництва
Тема 7: Розвиток бізнесу
Тема 8: Захист ідей, інновацій та прав
Тема 9: Фінансування та комерціалізація інновацій
Академічне письмо, наукові публікації та презентації
Тема 1: Вступ: ідентифікація себе як письменника
Тема 2: Структура рукопису
Тема 3: Письменницький стиль – шість принципів ясного письма
Тема 4: Аналіз написаного
Тема 5: Видавнича діяльність
Тема 6: Друкована продукція
Тема 7: Удосконалення публікацій