Вшанування пам’яті професора Меланії Щеглової: шлях науковця, захисниці і вчителя
7 травня 2025 року в ННІ “Український державний хіміко-технологічний університет” УДУНТ відбулася зустріч у межах проєкту «Творчий шлях вченого». Цього разу захід був присвячений 100-річчю від дня народження видатної науковиці, професора Меланії Дмитрівни Щеглової.
Ведуча заходу, доцентка кафедри хімічних технологій кераміки, скла та біомедичних матеріалів Ярослава Кольцова, розповіла про те, як розпочинався шлях майбутньої професорки. У 16 років, приписавши собі рік, Меланія Щеглова вирушила на фронт, де брала участь у боях на Курській дузі, форсуванні Дніпра, визволенні Івано-Франківська, Карпат і Чехії. День Перемоги зустріла у Празі. За відвагу та мужність була нагороджена медаллю «За відвагу», орденом «Червоної Зірки» та орденом «Слави 3-го ступеня».
Після війни Меланія Дмитрівна присвятила своє життя науці, ставши однією із засновниць кафедри технології силікатів, нині – кафедри хімічних технологій кераміки, скла та біомедичних матеріалів. Завідувач кафедри, професор Олександр Зайчук, розповів про значення наукових розробок Щеглової у сфері скла та ситалів. Саме під її керівництвом розпочали свої дослідження доценти С.І. Максимович, І.М. Дворніченко, О.П. Суслова, О.В. Носенко та інші.
Про професійний шлях та особисті якості Меланії Щеглової згадували також професори Віктор Голеус та Ольга Рижова, доцентка Світлана Науменко та завідувачка лабораторії Варвара Тітова. Вони звернули увагу на її вагомий внесок у створення технології шлакоситалів та авантюринового скла, а також на підтримку молодих науковців. За роки своєї наукової діяльності Щеглова опублікувала 112 статей, отримала 22 авторські свідоцтва та підготувала 10 кандидатів наук.
Дуже приємно, що зустріч відвідали Ірина Сергіївна, донька Меланії Дмитрівни, та Сергій Маценко, останній аспірант професорки. Зі словами теплоти та вдячності він згадав свого наукового керівника, підкресливши її неоціненний внесок у розвиток кафедри та університету загалом.
Напередодні 8 травня – Дня пам’яті та перемоги над нацизмом – присутні згадували Меланію Щеглову не лише як науковця, а й як людину, яка пройшла війну, захищаючи батьківщину та життя своїх побратимів. Її історія є нагадуванням про силу людського духу та відданість своїй справі, що залишає незабутній слід у серцях поколінь.