Обрати сторінку

Симпозіум істориків у Львові

Доцентка кафедри українознавства Ковальова Наталія Анатоліївна гідно представила гуманітаріїв Українського державного хіміко-технологічного університету на симпозіумі «Війни, насильства та революції в Україні (1914–1923 рр.): академічні та публічні перспективи», який відбувся 4-6 липня 2019 р. у Львові. Захід організував Центр міської історії Центрально-Східної Європи. Симпозіум об’єднав близько чотирьох десятків науковців з різних міст України та з-за кордону – дослідників Першої світової війни (Великої війни) та Української революції 1917–1921 рр.

Ковальовою Н. А. було виголошено доповідь «Феномен насильства в умовах селянської революції в Наддніпрянській Україні: селянсько-поміщицьке протистояння 1917–1920 рр.». Співдоповідачами цієї академічної панелі були такі відомі науковці, як Владислав Верстюк (Інститут історії України НАН України, м. Київ) та Степан Величенко (Університет Торонто, Канада). Високий науковий рівень дискусії забезпечили модераторка Мар’яна Байдак (Львівський національний університет імені Івана Франка) та дискутант Сергій Єкельчик, президент Канадської асоціації українознавців (Університет Вікторії, Канада).

Унікальність симпозіуму полягала у створенні майданчика для спілкування не лише вітчизняних і зарубіжних науковців, а й представників освіти та мистецтва, які використовують та інтерпретують здобутки академічної науки у публічному просторі. Учасниками симпозіуму стали такі цікаві особистості, як учасник акцій Студентського Братства – голодування в Києві 1990 р. («Революція на граніті») Артур Іжевський, блогерка-історикиня Тетяна Кудря, учасник АТО Олександр Мончак, перекладачі Юрко Прохасько, Роксоляна Свято та Неля Ваховська, письменник Владислав Івченко. Родзинкою симпозіуму була окрема панель «Кіно і революція», присвячена висвітленню подій 1914 – 1923 рр. українським кінематографом.

Загалом програма симпозіуму була дуже насиченою і водночас раціональною: учасники заходу змогли заслухати всі доповіді, всебічно їх обговорити, неформально поспілкуватися, співставити інтерпретацію історичних джерел різними науковими школами, регіонами та країнами.

Окремо слід згадати про екскурсію до Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка – огляд документальної виставки «Велика війна у фондах Бібліотеки», яку люб’язно провів її директор, кандидат історичних наук Василь Кметь.

У вільний час учасники симпозіуму з великим задоволенням ознайомилися з історичними пам’ятками міста Лева, дізналися про туристичні принади та гастрономічні особливості західноукраїнського регіону.

Симпозіум повністю виправдав сподівання як організаторів, так і його учасників. Гостинна атмосфера, яку забезпечили співробітники Центру міської історії та Гостьових кімнат Українського католицького університету (там мешкали учасники симпозіуму), спонукає до подальшої участі у наукових форумах міста Лева.

Світлини Оксани Авраменко (Центр міської історії, м. Львів)