Обрати сторінку

Світлій пам `яті присвячується

5 листопада 2019 року виповнюється річниця з дня, коли пішов з життя Кравцов Валентин Степанович – шанована людина, мудрий педагог, талановитий науковець.

Народився Валентин Степанович 6 серпня 1935 року в місті Харкові. Доля склалася так, що сім`ї довелося декілька разів змінювати місце проживання.

Першим навчальним закладом, до якого вступив Валентин Степанович, було авіаційне училище у м. Пугачов Саратовської області. Та слабкий зір змусив його перервати навчання.

Після демобілізації з лав Радянської Армії в 1956 році Валентин Степанович вступає до Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту (тепер ДВНЗ УДХТУ). Результат старанного, зацікавленого навчання – диплом з відзнакою зі спеціальності «Технологія пластичних мас» та рекомендація вченої ради інституту до аспірантури. Клопітка, натхненна робота талановитого молодого хіміка під керівництвом доктора хімічних наук, професора Мощинської Н. К. увінчалася успішним захистом у 1967 році кандидатської дисертації на тему «Синтез полімерів і мономерів на основі хлорпохідних ксилола». Того ж року Валентин Степанович відгукується на запрошення інституту керівництва Курського політехнічного інституту, де було створено кафедру технології хімічних волокон. Там він організовує лабораторію високомолекулярних сполук, де продовжує наукову діяльність. Та після закриття в 1971 році кафедри Валентин Степанович тепер вже назавжди повертається до ДХТІ на посаду доцента кафедри технології пластмас, біля витоків зародження якої він стояв.

Усю свою багаторічну діяльність Кравцов В. С. присвятив підготовці висококваліфікованих спеціалістів. Йому завжди були притаманні відповідальність, сумлінність, вимогливість до себе та розуміння інших, широка всебічна ерудиція. Бажання пробудити інтерес до предмету, вміння донести знання, чуйне ставлення та турботу постійно відчували студенти нашої кафедри. Він залучив до наукової діяльності третьокурсника ДХТІ, в майбутньому члена-кореспондента Національної академії наук України, В. В. Шевченка і був керівником його наукової дипломної роботи. У той же період щедро ділився знаннями і досвідом з В. П. Кухарем, майбутнім академіком НАН України.

Для колег Валентин Степанович завжди був зразком високої порядності, лекторської майстерності та плідної науково-педагогічної діяльності.

Професіоналізм педагога базувався на патріотизмі високоінтелігентної людини. Уже з 1993 року Валентин Степанович почав викладати один із основних навчальних курсів «Хімія і фізика високомолекулярних сполук» українською мовою. Пізніше було видано оригінальний підручник з хімії та фізики полімерів та багато навчально-методичних посібників для студентів українською мовою.

Розуміючи необхідність постійного оновлення та вдосконалення методів навчання студентів, Валентин Степанович завжди вів велику навчально-методичну роботу на кафедрі та в інституті. З 1971 року і майже весь час роботи працював у методичній раді інституту. Він виконував найбільш відповідальну та складну роботу керівника секції планування та нормування навчального процесу, довгий час працював секретарем міжвузівської науково-методичної комісії при Міністерстві освіти України, був членом спеціалізованої ради з захисту кандидатських дисертацій, членом ради з наукових напрямків.

Валентин Степанович, як людина надзвичайної працездатності, глибокого оригінального мислення, безмежної відданості науці, з природним талантом дослідника завжди вів плідну наукову діяльність у галузі полімерної хімії, результати якої знайшли застосування в промисловості; був керівником госпдоговірних робіт. Валентин Степанович особисто та в співавторстві опублікував більше ніж 90 наукових робіт, з яких 20 авторські свідоцтва СРСР. До виконання науково-дослідницької роботи «Дослідження способів синтезу, властивостей та використання четвертинних амонієвих солей та полімерів» завжди залучалися студенти.

Студентські роботи часто відзначалися грамотами та грошовими преміями на республіканських конкурсах. Крім того, Валентин Степанович був науковим керівником аспірантів, підготував двох кандидатів наук – Тюріну Т. Г. та Бурмістра М. В., які в подальшому захистили дисертації доктора хімічних наук.

Своєю бездоганною працею, широкою ерудицією, глибокою порядністю, інтелігентністю, чутким ставленням до тих, хто поруч, готовністю в будь-яку хвилину прийти на допомогу, Валентин Степанович заслуговував глибоку пошану і любов колег і вихованців.

Відійшла у вічність високопорядна і щира людина, людина з великої букви. Світлий, добрий спомин про Валентина Степановича назавжди залишиться в серцях тих, хто його знав, любив і шанував, хто жив і працював поряд із ним, чи під його мудрим керівництвом. Вічна і світла йому пам`ять!

 

Колектив кафедри технологій природних і синтетичних полімерів, жирів та харчової продукції ДВНЗ УДХТУ

 

Черваков Олег Вікторович завідувач кафедри ТПЖ та ХП, д-р техн. наук, професор

 

Шевченко Валерій Васильович завідувач відділу хімії олігомерів та сітчастих полімерів Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України, член-кореспондент НАН України, лауреат Державної премії України д-р хім. наук, професор