Лекція «Війна та сучасна українська драматургія»

«Часом ми пишемо для того, щоб проговорити речі,
які не можемо сказати вголос» (Рон Кеппс)

17 травня 2023 року викладачі УДХТУ і студенти спеціальностей 014 Середня освіта, 032 Історія та археологія, 035 Філологія долучилися до слухання гостьової лекції «Війна та сучасна українська драматургія». Олена Бондарева, доктор філологічних наук, професор Київського університету імені Бориса Грінченка, представила ґрунтовний огляд того, що відбулося з українською драмою під час війни.

Повномасштабне вторгнення росії до України внесло свої корективи у роботу українських театрів і драматургів, відкривши їм трагічне «вікно» можливостей: з’являються театри особливого типу (театр в укритті, театр біженців, театр переселенців), формати мобільного та оперативного оприлюднення текстів (перфомативні читання), оформлюються принципово нові дискурси (війна як пересотворіння себе; опрацьовування задавнених транспоколіннєвих травм; презентування точки зору не лише жертв, але й катів, а звідси – кому належатиме пам’ять). З одного боку, театральні колективи стали агентами культурної дипломатії, які в художній формі повідомляють світові про долю українців, а з іншого – драма стала тією психотерапевтичною практикою, яка дозволила багатьом «відпустити» травматичні події. Лекція спонукала слухачів пошукати у просторах інтернету й переглянути п’єси, у яких «точкою зору» є домашні тваринки («Коти-біженці» Людмили Тимошенко і Марини Смілянець, «Борщ. Рецепт виживання моєї прабабці» Марини Смілянець).

Викладачі і студенти щиро вдячні пані Олені за лекцію і сподіваються бути запрошеними на наступні її читання.