Обрати сторінку

До мене дуже часто приходять студенти та ставлять питання «Як подати заявку на закордонну освітню програму та перемогти?». Це дійсно дуже правильне питання та потребує детального роз’яснення. Цю статтю я хочу присвятити участі, умовам, вибору та особливостям подачі документів на програми міжнародних освітніх можливостей.

Навіщо це мені?

Ви можете не повірити, але молоді люди у розвинених країнах та у Європі їздять до інших країн дуже часто. У рамках цих поїздок, що пов’язані з освітою, вони можуть подорожувати декілька разів на рік. Цей процес називається мобільністю. На практиці такі закордонні виїзди дозволяють не тільки отримати нові знання у рамках освітнього процесу, а й набути досвід подорожування, отримати мовну практику, поринути в культуру іншої країни та у кінцевому плані бути конкурентоспроможним на ринку праці. Останнє дозволяє шукати гідну роботу не тільки у рідній країні, але й у країнах миру. Мобільність студентів та учнів у країнах ЄС підтримується на державному рівні. На жаль, поки що така підтримка з боку держави щодо мобільності українських студентів та учнів практично відсутня.

Нічого немає неможливого!

Не дивлячись на те, що умови участі програм освіти, стажування за кордоном зазвичай досить жорсткі, можу зі всією відповідальністю сказати – нічого неможливого не буває! Якщо потурбуватись заздалегідь та при наявності бажання усі вимоги можна подолати та отримати заповітний шанс. Але на шляху до отримання ви повинні пам’ятати два основних правила – бути цілеспрямованим та наполегливим. При цьому можна сказати, що результат перебування в омріяній освітній подорожі перевищить усі ваші сподівання.

Типи міжнародних можливостей

Наразі для студентів існують три типи міжнародних освітніх можливостей: університетські, міністерські та закордонні. Університетські – відкриті для студентів УДХТУ та діють на підставі договорів, що підписані між закордонним та нашим ВНЗ. Вони можуть як з’являтись, так і закінчуватись в залежності від наявних договорів та їх строків.

Міністерські програми діють на підставі міжнародних договорів поміж урядами країн. Подача на ці програми оголошується кожного року. Оголошення про такі освітні можливості можна знайти на веб-сайті Міністерства освіти та науки України. З мого особистого досвіду, більша частина пропозицій з’являється на початку календарного нового року.

До закордонних програм належать програми урядів та міністерств інших країн, закордонних ВНЗ, комерційних та некомерційних організацій. Ці програми можуть бути як діючими постійно, так і разовими.

Критерії участі та відбору

Один з найголовніших чинників, що впливають на вибір претендента на отримання стипендії для закордонного навчання – це успішність студента. Зрозуміло, що як і наш університет так й університет, що приймає студента не бажає мати справу з тими, хто має низькі учбові показники. Тому, шановні студенти, вперед! Заробляйте високі оцінки та якщо маєте погані – виправляєте! Таким чином, перший документ що буде потрібен для подачі на програму міжнародної академічної мобільності це транскрипт або англійською transcript (офіційний переклад назв курсів, що ви прослухали та ваших оцінок) або переклад диплому (диплом бакалавра або магістра).

Наступна основна вимога – це знання іноземних мов (мови) на рівні достатньому для навчання. У більшості випадків (десь близько 90% усіх програм) в пакеті документів, що подається на конкурсний відбір буде вказана необхідність мати сертифікат знання з іноземної мови, рівень якого не менший чим B2. Сертифікат знання може бути з англійської, французької, німецької або інших, зазвичай локальних мов. Треба сказати, що є загальноприйнята система рівнів знання мов, що складається з 6 мовних рівнів: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Де A1 найменший, С2 найвищий рівень знання мов та відповідно B2 це рівень вище середнього.

У більшості випадків умови конкурсів вимагають сертифікат з англійської мови, це програми Fulbright, British Council та інших англомовних країн, організацій та фундацій. Часто сертифікат знань з англійської мови може бути умовою для аплікації на польські, чешські, угорські, словацькі, канадські, китайські та деякі інші програми. Будьте уважні при здачі іспитів на сертифікати – у залежності від програми можуть прийматись різні сертифікати, наприклад IELTS, PTE, Cambridge, Toefl та інші. Тому спочатку треба визначитись з програмою на яку ви бажаєте подавати документи, дізнатись який потрібен сертифікат, а потім вже здавати іспити. Зверніть увагу, на те, що програми,  зазвичай передбачають можливість вибору типу сертифікатів, наприклад можна подати IELTS або Cambridge. Тому вам необхідно обрати оптимальний варіант серед іспитів з точки зору вартості іспиту, транспортних витрат (не всі іспити можна здати в Дніпропетровську) та терміну дії сертифікату. Відносно останнього, слід сказати, що здебільше сертифікати мають термін дії 2 роки, а окремі з них можуть мати більші строки дії і навіть пожиттєву валідність.

Сертифікат з французької мови може прийматись у програмах французького уряду (Campus France), Канади та інших франкомовних країн. Окремо треба сказати, що у Дніпропетровську є представництво Альянс Францез (Alliance Française), яке реалізує діяльність при підтримці Посольства Франції. Ця установа проводить курси французької мови та приймає іспити на різні рівні сертифікатів знання французької мови DELF, DALF та TEF. Ці екзамени визнаються в усіх франкомовних країнах. До речі, студенти УДХТУ мають 10% знижку на навчання у Дніпропетровському представництві Альянс Францез (надається при пред’явленні листа підтримки з відділу міжнародного співробітництва УДХТУ).

Узагальнюючи інформацію відносно знання іноземних мов, можу сказати, що чим більше ти знаєш мов, тим більше можливостей відкриті перед тобою.

Практично у всіх програмах обов’язковим пунктом при подачі заявки на отримання буде так зване «мотиваційне письмо» (Motivation letter). Найчастіше мова мотиваційного листа – англійська. Якщо говорити коротко, то це письмо, що написано вами особисто та містить відповідь на питання «Чому ви вирішили взяти участь у програмі?». Але не рекомендую вам писати  лист у сенсі «тому що я просто хочу навчатися» або «мені подобається ваша країна», а тим більш, щось на кшталт «хочу жити у вас». Такі заявки будуть відхилені автоматично. У цьому документі ви повинні показати бачення не тільки сьогодення при навчанні, але й те, що ви бачите після цього – користь для вас, суспільства та країни походження та навчання. Більш детально про те, як написати успішне мотиваційне письмо ви можете отримати на спеціальних ресурсах, що вказані в кінці статті.

Одним із обов’язкових документів у програмах міжнародної освіти є так зване сі-ві (CV – лат. Curriculum vitae). По суті CV – це скорочена форма вашого освітнього та позаосвітнього життя, в якому вказано де і коли ви вчились та працювали, які проходили програми стажування та навчання. В CV можуть бути указані інші курси, що ви проходили поза університетом (наприклад курси з дизайну на персональному комп’ютері). Також в CV можуть приведені ваші досягнення та хобі. Про структуру та наповнення CV ви можете довідатись на веб-сторінках вказаних у кінці матеріалу.

Документом, що досить часто зустрічаються в умовах подач на різні програми, гранти та конкурси є письма підтримки (Support letter, recommendation letter). Зазвичай треба як мінімум два таких письма. Ці письма, в основному, пишуть на англійській мові та містять відгуки про вас, що написані керівниками, викладачами, завідуючим кафедрою, деканом, проректором. Суть цих документів проста – це ваша характеристика, що складена співробітниками ВНЗ. Ці письма повинні містити інформацію відносно вашої поведінки, знань, умінь, персональних якостей та іншу інформацію, що допоможе характеризувати вас як хорошу, порядну людину та гарного студента. Тому ви повинні знайти такого співробітника ВНЗ, який мав змогу вас оцінити або працював з вами та попросити його написати такий лист.

В кінці, я хочу сказати декілька слів про діяльність, яка значно додасть шансів на успіх вашої заявки. По-перше, це будь-яка соціальна, волонтерська активність, наприклад – участь у студентському самоврядуванні, організація свят у ВНЗ, допомога у роботі в університеті, допомога людям похилого віку і т.ін. По-друге це участь у наукових дослідженнях, особливо якщо ви є співавтором наукових статей та (або) тез доповідей на наукових конференціях. Усе це може бути відображено в CV або у мотиваційному письмі.

Тепер ви знаєте все, що потрібно для початку та швидкого старту, та як говорять французи – “Bonne chance!”

Якщо у вас виникли питання – ласкаво просимо до кімнати 312 головного корпусу УДХТУ.

Також ми є вконтакті – https://vk.com/usuct_international

Начальник відділу міжнародного співробітництва,

к.т.н., Коток В.А.

 

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

1.    Сторінка відділу міжнародного співробітництва у мережі (корисна інформація):

2.    Сторінка відділу міжнародного співробітництва у VK (міжнародні програми та ін.):

3.    Загальна інформація про мовні сертифікати:

4.    Написання мотиваційного письма:

5.    Написання письма підтримки:

6.    Сторінки найвідоміших організацій грантодавців: