Теоретичний семінар Ростислава Семківа «Історія української літератури: якою ми її уявляємо?»

У рамках вивчення дисципліни «Історія української літератури» здобувачі освіти ОПП «Середня освіта. Українська мова та література» 08 грудня 2023 року взяли участь у теоретичному семінарі літературознавця Ростислава Семківа «Історія української літератури: якою ми її уявляємо?». Аналізуючи підходи до побудови цілісної історії літератури М. Грушевського, С. Єфремова, Д. Чижевського, Г. Грабовича, М. Бриниха, Ростислав Семків говорив про проблеми критерію, за яким можна було б укласти всі літературні явища, про гіперпопулярність окремих поетів, яких обрали читачі, а не літературознавці (як-от Володимир Сосюра, Василь Симоненко, Ліна Костенко), можливість виховання сучасного читача через рекламу.

На семінарі було висвітлено і нагальну потребу перезавантажити і розвантажити шкільну програму з української літератури. На думку Ростислава Семківа, щоб виробити концепцію національної літератури, потрібно визначити певну кількість книжок, які прочитають всі. А це у свою чергу актуалізує питання національного канону, де будуть імена, з якими погодяться всі, а також принципів селективності творів для канону, бо поза каноном можуть опинитися багато творів через ідеологічну наліпку.

До семінару приєдналися також здобувачі освіти за ОПП «Середня освіта. Англійська мова і література та друга іноземна мова», адже теоретичні засади, озвучені на семінарі, цілком застосовні і до історії зарубіжної літератури.

Ростислав Семків – літературознавець, критик, перекладач, публіцист, видавець. Доцент кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія» та директор видавництва «Смолоскип». Стажувався в Гарвардському університеті, у Верховній Раді України, у Комітеті з питань свободи слова та інформації. Член журі «Книга року ВВС—2012». Член Українського ПЕН-клубу. Автор книжок «Як писали класики», «Як читати класиків», та «Пригоди української літератури (від романтизму до постмодернізму)».