Обрати сторінку

Підсумки виконання проєкту «Умовно безреагентні системи обробки лікарняних стоків»

Проєкт «Умовно безреагентні системи обробки лікарняних стоків» у 2020 році переміг у конкурсі «Наука для безпеки людини і суспільства» Національного фонду досліджень України. Виконували роботу науковці Українського державного хіміко-технологічного університету, Дніпровського державного медичного університету і Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. У грудні 2021 року роботу було закінчено.

Керівник проекту – завідувач кафедри фізичної хімії УДХТУ, член-кореспондент НАН України Олександр Веліченко – в інтерв’ю представнику Національного фонду досліджень України Світлані Галаті підвів підсумки роботи та розповів про перспективи впровадження результатів у виробництво.

Колективом науковців створено пристрій, що дозволяє  знезаражувати лікарняні стоки без застосування хімічних реагентів. У пристрої є вбудоване джерело постійного струму, насос, який прокачує рідину, електрохімічні комірки зі спеціальними електродами. Фармацевтичні препарати проходять крізь комірки і втрачають активність, також, у водному розчині утворюються сильні окисники (гіпохлорит, озон) та перекис водню – окисне середовище для ефективної дезінфекції. Окисники знешкоджують екологічно небезпечні речовини (віруси і бактерії) та допомагають руйнувати лікарські препарати. Вчені планують створити дослідно-промисловий зразок модульної проточної системи для обробки лікарняних стоків та провести його випробування, що ймовірно зацікавить заклади системи охорони здоров’я.

https://nrfu.org.ua/news/

https://nrfu.org.ua/news/likarnyani-stoky-mina-spovilnenoyi-diyi-yaku-chas-zneshkodyty/