Обрати сторінку

Участь викладачів УДХТУ в роботі конгресу IWA 1-5 грудня 2019 р. (м. Коломбо, Шрі-Ланка)

Вода – життя. І це твердження не голослівне. Без води неможливе існування біосфери. У воді з’явилися перші ознаки життя і виникли живі організми, що еволюціонують. Без води не можуть існувати ні бактерії, ні тварини, ні рослини, ні птахи. Кругообіг води забезпечує клімат Землі і формування покладів корисних копалин.

Головний споживач і забруднювач води на Землі – людина. Ми повсюдно використовуємо воду для харчування, санітарії та гігієни, сільського господарства, промислового виробництва, отримання електроенергії тощо.

Відчуваючи брак води, люди вдаються до насильства. За останні 50 років відбулося понад 500 конфліктів, пов’язаних із доступом до води, а більше ніж 20 з них переростали в збройні зіткнення. Це об’єктивне свідчення того, наскільки важлива вода для життєдіяльності людини.

Стале управління водними ресурсами нашої планети, вимагає величезних об’єднаних зусиль політичних інститутів, науковців, фахівців-практиків у галузі водопостачання та санітарії. Тому в 1999 р. шляхом злиття Міжнародної асоціації водопостачання (IWSA) і Міжнародної асоціації з якості води (IAWQ) була сформована Міжнародна водна асоціація (IWA), орієнтована на «повний цикл води».

Заходи, що проводяться IWA, включають: Всесвітні водні конгреси, виставки, спеціалізовані конференції, семінари з різних аспектів управління водними ресурсами. Перший конгрес відбувся в 2000 р. у Парижі, де була представлена і розробка нашого університету, виконана на кафедрі ТЕП, яку тоді очолював професор О.С. Ксенжек.

Основне сучасне завдання IWA – сприяння створенню й застосуванню систем водокористування, що забезпечують справедливе та стале задоволення потреб у водних ресурсах як всіх людей з їх господарською діяльністю, так і природних екосистем, які підтримують людське існування.

З 1 до 5 грудня 2019 року в Коломбо (Шрі-Ланка) проходив черговий Всесвітній конгрес IWA (https://www.waterdevelopmentcongress.org). Девіз конгресу – «Вода і розвиток». Більше ніж 3000 учасників цього форуму представляли понад 90 країн. Очолили конгрес відомі фахівці в галузі управління водними ресурсами з країн Європи, Америки, Азії, Африки і Австралії.

На конгресі аналізувалися стратегія і тактика збереження та відновлення глобальних і регіональних водних ресурсів для сталого розвитку в умовах зростання чисельності населення й безупинного збільшення антропогенних навантажень на біосферу.

Нині людство практично вичерпало можливості простих моделей розширених інвестицій в інфраструктуру водного сектору. Проявилися додаткові соціально-економічні проблеми і вони пов’язані між собою. На конгресі було відзначено необхідність осмислення пріоритетів водокористування в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Зазначено також, що прогресу в раціоналізації водопідготовки і водокористування перешкоджає і загальний брак фахівців відповідної кваліфікації.

Для країн, що розвиваються, і країн з ринковою економікою, необхідне переосмислення стратегій водокористування, а це вимагає підготовки нових кадрів, встановлення рамок компетенцій, упровадження відповідних інституційних обмежень.

У роботі конгресу взяли участь і вчені 9 університетів – учасників Євразійського навчального проекту «Водна Гармонія ІІ», що координується Х. Ратнавірою, професором НУЕН (Норвегія), членом Норвезької національної комісії ЮНЕСКО, представником Норвегії в Європейській водній асоціації, почесним професором УДХТУ.

Стендові доповіді на конгресі від УДХТУ представили співробітники кафедри технології неорганічних речовин та екології: д.х.н., доц. В.С. Гевод, д.т.н., проф. О.А. Півоваров, к.т.н., доц. Р.В. Смотраєв і к.т.н. М.І. Скиба. Також, за рекомендацією організаторів конгресу, з усними доповідями виступили доц. В.С. Гевод і проф. О.А. Півоваров. Представлені матеріали були з інтересом сприйняті відвідувачами стендової сесії і секційних засідань.