Обрати сторінку

Співпраця науковців УДХТУ з хіміко-екологічним ліцеєм

Уже багато років поспіль лави студентства Українського державного хіміко-технологічного університету поповнюють талановиті, мотивовані і якісно підготовлені випускники Хіміко-екологічного ліцею. Саме у старшій школі, коли юнаки і дівчата визначаються зі своєю майбутньою професією, поглибити знання в галузі хімії й прищепити любов до науки їм допомагають викладачі УДХТУ. На базі університету учні ХЕЛ проводять наукові дослідження, результати яких представляють на конкурсах різного рівня. Не став винятком і 2018 – 2019 н. р. Під керівництвом доцента кафедри аналітичної хімії та хімічної технології харчових добавок та косметичних засобів Коваленка Вадима Леонідовича і доцента кафедри процесів, апаратів та загальної хімічної технології Котка Валерія Анатолійовича учні ХЕЛ подали три науково-дослідні проекти на Всеукраїнський науково-технічний конкурс «Intel-Eko Україна 2019» і здобули перемогу!

ІІ (очний) етап Всеукраїнського конкурсу «Intel-Eko Україна 2019» національного етапу Міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів «Intel ISEF 2019» тривав з 5 до 8 лютого 2019 року у м. Київ на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. На конкурс було подано 197 проектів (170 індивідуальних та 27 командних) від 219 учнів. У конкурсі взяв участь 61 науковий та педагогічний керівник.

Серед усіх проектів було обрано шість, два з яких відправляться на Міжнародний конкурс наукових і мистецьких проектів Genius Olympiad у м. Освіго (штат Нью-Йорк, США), який пройде 17-22 червня 2019 року, а чотири – на найбільший у світі науково-технічний конкурс учнів Intel ISEF, що відбудеться 12-17 квітня 2019 року у Феніксі (США).

Учні ХЕЛ на конкурсі змагалися у трьох секціях. Слід зазначити, що захист проектів відбувався у режимі наукового інтерв’ю, коли є учасник з постером, і є член наукового журі, а то й не один. І кожному із учнів ХЕЛ доводилося спілкуватися, доводити, а то й сперечатися із кандидатами та докторами наук. При цьому, свої проекти вони захищали двічі (на відкритій сесії та на стендовому захисті). А Софія Русакевич та Андій Горбонос з Софією Погорєловою навіть тричі – ще й на суперфіналі. На відкритій сесії вони розповідали про свій проект усім охочим. А на секційному захисті можуть бути присутні тільки учасники та члени журі, і ніяких керівників, батьків і співчуваючих. І там учень залишається сам на сам із кандидатими й докторами наук, спеціалістами у своїй секції. А у суперфіналі і поготів, захищати свої проекти учням довелося перед усім складом наукового журі, незважаючи на секцію, фах і досвід. Хлопці та дівчата виклалися на повну, і результат не забарився:

Софія Лавриненко (9 клас) підготувала проект зі Smart Windows «Електрохромні покриття з покращеними оптичними властивостями» і посіла 4-е місце в секції «Екологічна інженерія»;

Софія Погорєлова та Андрій Горбонос (10 клас) з командним проектом «Синтез індігокармін-інтеркальованого Ni-Al подвійно шарового гідроксиду як електрохімічно-активної речовини та пігменту» посіли 1-е місце у секції «Хімічна інженерія» і здобули право представляти Україну на Міжнародному конкурсі Genius Olympiad у м. Освіго (штат Нью-Йорк, США). Така речовина була отримана вперше, як і вперше вивчено її електрохімічні властивості;

Софія Русакевич (10 клас) з проектом «Добування цинк-алюміній-триполіфосфатного подвійно шарового гідроксиду як пігменту з корозійно-захисними властивостями» посіла 1-е місце у секції «Хімія» й здобула право представляти Україну на Міжнародному конкурсі Intel ISEF. Вона синтезувала «розумний» пігмент. Отриманий пігмент має високу ступінь білизни, і може використовуватися як і діоксид титану або цинкові білила. Однак при потраплянні води в пори або тріщини «розумний» пігмент дає інгібітор, який захищатиме метал від корозії. Додавання пігменту, синтезованого Софією, перетворює фарбу на «розумну», яка активно захищатиме метал від корозії.

Побажаємо молодим науковцям успішного захисту наукових проектів на міжнародних конкурсах, а їхнім науковим керівникам – доцентам Коваленку В. Л. та Котку В. А. – нових ідей, натхнення і здібних учнів, якими пишатиметься наш університет!