Цінність води. Що вода значить для людини?

Із такою назвою 22 березня у Всесвітній День Води відбувся великий захід, організований норвезькими інституціями й науковцями, дотичними до питань якості й забезпеченості води, а саме: Норвезькою радою з гідрології (Norsk hydrologiråd); Норвезькою асоціацію водних ресурсів (Norsk vannforening); Форумом Норвезького товариства дипломованих технічних і наукових фахівців (Tekna) з питань співпраці у галузі технологій та розвитку; Норвезькою комісією ЮНЕСКО; Норвезьким інститутом водних досліджень (NIVA) і Директоратом з питань водних ресурсів та енергії Норвегії (NVE).

Отже, семінар з такою організацією мав бути потужним та цікавим, а інформація сучасною і корисною. Тому викладачі кафедри технології неорганічних речовин та екології із великою вдячністю скористалися запрошенням модератора зустрічі та учасника Форуму Tekna Захара Малецького, доцента Норвезького університету природничих наук. І очікування справдилися. Були цікаві доповіді, на жаль, частина з них була норвезькою, але презентації про глобальні виклики, зміни і тенденції у водній галузі, міжнародну співпрацю, у тому числі співпрацю з водних питань в освітньому середовище, були англійською.

Перша презентація «Значення води в Європі», представлена Chrysi S. Laspidou, професором Університету Фессалії (Греція), була присвячена новому баченню водної стратегії у Європі, складовими якої є новий суспільний розвиток (наприклад циркуляційна економіка, Інтернет речей тощо), розуміння технологічних можливостей і перспектив (нові підходи до очищення стічних вод та водопідготовки, цифрові рішення у водному управлінні), підвищена обізнаність і терміновість боротьби з наслідками людського впливу на довкілля і впливу кліматичних змін на водні системи. Було наведено сучасні та прогнозовані виклики з питання вільного доступу до водних ресурсів, водну європейську інноваційну концепцію і модель для розумного водопостачання майбутнього, розглянуті основні фактори впливу на формування розумного водопостачання майбутнього.

Серед інших доповідей для освітян в цілому була цікава презентація «Сприяння цінності води за допомогою міжнародної співпраці», що складалася з двох частин. Першу частину представив Tore Sætersdal, науковий координатор з глобальних викликів Університету Бергена (Норвегія). Другу частину доповів Harsha Ratnaweera, професор Норвезького університету природничих наук і координатор серії міжнародних проектів Водна Гармонія, в якому беруть участь викладачі кафедри ТНРтаЕ. Ця доповідь висвітила як глобальні питання проблем водної галуза, так і можливості міжнародної співпраці в освіті. Уже більше десяти років тому професор H.Ratnaweera ініціював першу фазу проекту Водна Гармонія, до якої долучилися сім університетів із пострадянських країн. І наразі ця ініціатива вилилась у великий консорціум країн, університетів і викладачів, що налічує 70 університетів з 45 країн світу!

Відео запис семінару буде розміщено на YouTube-каналі Норвезької асоціації водних ресурсів: https://www.youtube.com/channel/UCB6y0_dD3-onJ8ghoVZiDFQ

Викладачі кафедри ТНРтаЕ дякують доценту З. Малецькому за запрошення на семінар «Оцінка води. Що вода значить для людини?»