З 29 вересня по 4 жовтня 2017 року проходила чергова робоча зустріч міжнародного проекту

«Water Harmony Eurasia-II» («Водна Гармонія-II»).

Проект організований таким чином, що велика кількість викладачів і фахівців з державних і приватних організацій зустрічаються один з одним в університетах-партнерах.

Цього разу зустріч проходила в Таджикистані – на території Гірничо-металургійного інституту Таджикистану (м. Чкаловськ) і Таджицького технічного університету імені М. Осімі, (м. Душанбе). Проект представляли університети-партнери: Норвезький університет природничих наук (м. Ос, Норвегія); Український державний хіміко-технологічний університет (м. Дніпро, Україна); Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (м. Київ, Україна); Черкаський державний технологічний університет (м. Черкаси, Україна); Білоруський державний технологічний університет (м. Мінськ, Республіка Білорусь); Технічний університет Молдови (м. Кишинів, Республіка Молдова); Південно-Казахстанський державний університет імені М. Ауезова (м. Шимкент, Республіка Казахстан); Таджицький технічний університет імені М. Осімі (м. Душанбе, Республіка Таджикистан); Киргизький національний університет (м. Бішкек, Киргизія); Гірничо-металургійний інститут Таджикистану (м. Чкаловськ, Республіка Таджикистан).

Перша офіційна зустріч учасників та асоційованих членів проекту відбулася в Гірничо-металургійному інституті Таджикистану в місті Чкаловську. Вітальне слово виголосив ректор університету Фозілзода Мухтор Муродалі, а потім виступили головний спеціаліст комітету охорони навколишнього середовища Согдійської області і спеціаліст комітету меліорації та іригації Согдійської області з доповідями: «Екологічні проблеми водних ресурсів Согдійської області», «Інтегроване управління водними ресурсами Согдійської області». В рамках цієї нетривалої, але плідної зустрічі було вирішене основне питання про залучення державних організацій до галузі вищої освіти.

Учасники та асоційовані члени проекту.  Гірничо-металургійний інститут Таджикистану

Зустріч з ректором Гірничо-металургійного інституту Таджикистану

Абдувалієв А. К. – головний спеціаліст Комітету охорони навколишнього середовища Согдійської області. Екологічні проблеми водних ресурсів Согдійської області

Султонов А. А. – спеціаліст Комітету меліорації та іригації Согдійської області. Інтегроване управління водними ресурсами Согдійської області

Потім учасники проекту відвідали аудиторії, де проходили лабораторні роботи з теми «Аналіз неорганічних речовин» і побували в лабораторії університету з новим атомно-абсорбційним спектрометром.

Робочі зустрічі в Худжанді, де обговорювалися питання подвійних ступенів, залучення партнерів до наукової роботи та спільні публікації, забезпечення якості освіти / анкетування студентів та інше, чергувалися з приємними хвилинами знайомства з Республікою Таджикистан.

Варто зауважити, що Таджикистан – самобутній край разючих природних контрастів, 93% всієї його території займають гори, які вважаються найкрасивішими в Центральній Азії. А бавовна («біле золото», або «деревна шерсть») – головне багатство Середньої Азії, і нині на півдні Таджикистану в розпалі збирання бавовнику.

Після довгого і небезпечного переїзду через гори учасників проекту чекала ще одна офіційна зустріч в Таджицькому технічному університеті імені М. Осімі у місті Душанбе.

Робочі зустрічі в м. Худжанде

Новий університет – нові зустрічі, нові і приємні знайомства, корисні зв’язки і співробітництво. Відбулася презентація книги проекту «Фізико-хімічні методи очищення води. Управління водними ресурсами» проректору з науки і закордонних зв’язків Абдуллоєву Мамадамону Абдурахмонбекавичу.

Науковий семінар у Національному патентному відділі в Душанбе сприяв обговоренню проблем водного сектора, пов’язаних із урбанізацією та зміною клімату, перспективних напрямів водопідготовки, очищення виробничих вод із використанням місцевих природних сорбентів та інше. Було розглянуто проект відновлення системи водопостачання містечка Ісаєв, проблеми водопостачання в гирлі річки Кіхнджрав, процеси тонкошарового освітлення річкових вод Киргизстану, інтеграцію сучасного програмного забезпечення з моделювання та оптимізації систем водопостачання до навчального процесу та інше.

Абдурахмонбекавич А. М., доц. к. т. н. та проф. Х.  Ратнавіра

Абдурахмонбекавич А. М., доц. к. т. н. та проф. Півоваров О. А.

Робочі моменти, м. Душанбе

Національний патентний відділ, м. Душанбе

Інтеграція сучасного програмного забезпечення з моделювання та оптимізації систем водопостачання до навчального процесу. Груздєва О. Український державний хіміко-технологічний університет

І знову знайомство з новим університетом, новими лабораторіями, новими можливостями та місцевими традиціями.

Таджицький технічний університет імені М. Осіми, м. Душанбе

На факультеті хімічної та металургійної  технології, Таджицький технічний університет імені М. Осіми

На факультеті хімічної та металургійної технології, Таджицький технічний університет імені М. Осіми

Таким чином, під час цієї зустрічі було обговорено та вирішено багато запланованих заходів:

• зміцнення інституційного партнерства через мережі, взаємодію, семінари, спільний партнерський контроль, дослідження та інше;
  • вдосконалення випускних програм шляхом обміну передовим досвідом між партнерами, а також діалогу з майбутніми роботодавцями;
  • посилення інтернаціоналізації за рахунок збільшення мобільності студентів та викладачів різних країн, спільних досліджень, лекцій та публікацій;
  • поширення інформації про проект за рахунок активної і якісної видавничої культури, а також участі асоційованих партнерів з державного й приватного секторів та асоційованих університетів.

Величезне спасибі колегам з Таджикистану за прекрасно організовану зустріч та море позитивних емоцій!