Студентська спільнота перебуває на межі соціального вибуху. Мізерна стипендія розміром у 850 гривень, яка не відповідає не тільки основним потребам студентів, а й нормам чинного законодавства, антисоціальні законопроекти та наміри Уряду урізати видатки на освіту вивели студентів на попереджувальний пікет.

МОЯ СТИПЕНДІЯ НЕ ДЛЯ ДІРОК У БЮДЖЕТІ

Акція розпочалася 7 квітня у знаковому для кожного студента місці – парку ім. Т.Г. Шевченка навпроти головного корпусу Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Тут зібралося понад тисячу студентів із різних областей України. Вони тримали прапори Федерації профспілок України, первинних профспілкових організацій студентів та лозунги: «Моя стипендія не для дірок в бюджеті!», «Мій батько захищає Україну, а чим підтримує держава мене?», «МОН, припини наступ на права студентів!» та ін.

З трибуни молоді активісти закликали Уряд звернути увагу на проблеми студентів, збільшити стипендію до законодавчо встановленого розміру, надати пільговий проїзд у громадському транспорті, відремонтувати гуртожитки, підтримати студентів-переселенців із зони АТО, не зменшувати видатки з держбюджету на освіту та припинити антисоціальний тиск на студентські профспілкові організації.

Одна із причин невдоволення молоді – ганебне мінімальне фінансове забезпечення студентів, а також плани Уряду його погіршити.
Напередодні у профспілках повідомили, що Міністерство освіти і науки готує законопроект, що передбачає скорочення стипендіального фонду з 5 до 1 млрд гривень.

ВИМОГИ

Пікетувальники вирушили до Кабінету Міністрів України, де передали представникам Уряду свої вимоги. Аналогічні листи з вимогами надіслали Президентові України та до Верховної Ради.

У тексті вимоги, зокрема, зазначається:

«З метою подальшого розвитку державної молодіжної політики України, створення умов для здобуття студентами та учнями якісної безоплатної вищої і професійної освіти, поліпшення їхніх житлово-побутових умов та системи оздоровлення, а також стипендіального, транспортного забезпечення й подальшого працевлаштування учасники акції вимагають від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України:

• забезпечити виплату стипендій всім встигаючим студентам на рівні прожиткового мінімуму;
  • не допустити зменшення державного замовлення на підготовку фахівців у вищих навчальних закладах;
  • затвердити державну програму «Студентський гуртожиток» з подальшим фінансовим забезпеченням та дотриманням Державних будівельних норм;
  • забезпечити пільговий проїзд студентській та учнівській молоді в усіх видах міського, приміського та міжміського транспорту;
  • не допустити прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» № 3474 як такого, що звужує права студентської молоді на участь у профспілках;
  • затвердити порядок державної цільової підтримки студентської та учнівської молоді з числа учасників бойових дій, а також студентів та учнів, один із батьків яких загинув у районі проведення АТО або під час масових акцій громадянськогопротесту, студентів та учнів з числа внутрішньо переміщених осіб;
  • забезпечити призначення та виплату стипендії студентам та учням з числа дітей шахтарів відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
  • зберегти існуючу мережу студентських оздоровчо-спортивних закладів з їх фінансовим забезпеченням;
  • забезпечити створення нових робочих місць для працевлаштування випускників вищих та професійно-технічних навчальних закладів;
  • дотримуватися норм чинного законодавства з фінансових та соціально-економічних питань, зокрема при ухваленні державного бюджету та виділення на освіту видатків у розмірі не менше 10% ВВП».

МАЛЕНЬКА ПЕРЕМОГА

Резонанс у суспільстві, агітки із закликами взяти участь у акції, шалена активність студентів у соціальних мережах не дали спокійно спати можновладцям.

Напередодні акції, вночі, заступник міністра освіти Інна Совсун на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці поспішила запевнити, що будь-які зміни щодо моделі нарахування стипендії – у разі їх прийняття – не стосуватимуться студентів, які вже навчаються, а лише тих, хто буде вступати.
Міністр освіти Сергій Квіт довідався про новину трохи пізніше.

Його відповідь з’явилася у Фейсбуці вранці. Він пообіцяв, що видатки на освіту зменшуватися не будуть.

Пан Квіт нагадав, що студентські профспілки мають очолювати студенти і що профспілки повинні друкувати свою фінансову звітність в Інтернеті.

РЕЗОНАНС

Понад 20 українських ЗМІ, у тому числі телеканали та інформаційні інтернет-портали, висвітлили мирну студентську акцію протесту.

Дар’я ЛАЗАРЄВА, спеціально для «ПВ»