ПРОФСПІЛКАМ ВДАЛОСЯ НЕ ДОПУСТИТИ ОСЛАБЛЕННЯ СВОЄЇ АВТОНОМІЇ, ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЖОРСТКОГО КОНТРОЛЮ ДЕРЖАВИ НАД ДІЯЛЬНІСТЮ ПРОФСПІЛОК.

Щоб зрозуміти, до чого саме ми прагнемо, важливо усвідомити, чого ми вже досягли.

Тільки спираючись на досвід, який ми отримали в боротьбі за законні права та інтереси працівників, і враховуючи те, що могли б ще зробити, можна уникнути помилок у майбутньому і сформувати конкретні цілі та визначити шляхи їх досягнення.

Лише спільна консолідована та послідовна позиція профспілок дала змогу досягти певних результатів у 2016 році.

ГІДНА ПРАЦЯ

7 квітня Міністерством соціальної політики України, репрезентативними всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців, репрезентативними всеукраїнськими об’єднаннями профспілок та Міжнародною організацією праці підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо реалізації Програми Гідної праці МОП для України на період 2016–2019 років, головна мета якої – забезпечення повної, продуктивної, безпечної зайнятості з гідною оплатою праці шляхом реалізації спільних дій соціальних партнерів, з одного боку, та Міжнародної організації праці – з іншого.

ПОВНА ТА ПРОДУКТИВНА ЗАЙНЯТІСТЬ

ФПУ рішуче зупинила проходження скандального проекту ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування державного управління у сфері зайнятості населення та соціального страхування на випадок безробіття», що був розроблений без залучення соціальних партнерів, не забезпечував цільового спрямування коштів соціального страхування та знижував рівень соціального захисту працівників у разі безробіття.

ФПУ ініціювала розробку змін до законодавства з метою створення умов для забезпечення повної та продуктивної зайнятості (наразі робота над відповідними законопроектами ведеться Мінсоцполітики та Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення спільно із соціальними партнерами).

СОЦІАЛЬНІ СТАНДАРТИ, ОПЛАТА ПРАЦІ

Забезпечено зростання середньомісячної заробітної плати, яка за січень–жовтень 2016 року становила 5034 грн, що на 23,9% більше порівняно з відповідним періодом 2015 року.

Вперше за 3 роки зросла реальна заробітна плата, її зростання за січень–жовтень 2016 року склало 8,8%.

Вдалося домогтися збільшення розмірів соціальних стандартів та гарантій (мінімальних заробітної плати та пенсії, прожиткового мінімуму) впродовж 2016 року на 16,1% проти запланованих 12,4%, посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду ЄТС на 20%.

Профспілки домоглися підвищення мінімальної заробітної плати високими темпами та встановлення її розміру на базі оновленого споживчого кошика, – з 1 січня 2017 року у розмірі 3200 грн, що дорівнюватиме фактичному розміру прожиткового мінімуму.

При цьому посадовий оклад працівника першого тарифного розряду ЄТС передбачається підвищити до рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1600 грн, що майже на 44% більше порівняно із січнем 2016 року.

ПІДТРИМКА НАЦІОНАЛЬНОГО ВИРОБНИКА

За наполяганням ФПУ до Плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік включено низку профспілкових пропозицій, зокрема у сфері розвитку промислової політики, створено департамент промислової політики у складі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та введено посаду заступника міністра з питань промислової політики. Водночас рішенням Уряду від 11 жовтня 2016 року створено Національний комітет з промислового розвитку, до складу якого включено Голову ФПУ Григорія Осового.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Завдяки наполяганню профспілок Урядом вперше за останні 16 років затверджено оновлений перелік наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних і демографічних груп населення. На основі цих показників визначається величина прожиткового мінімуму.

ФПУ спільно з членськими організаціями вимагали від Уряду зниження ціни на природний газ і тарифів на послуги ЖКГ до економічно обґрунтованого рівня з урахуванням платоспроможності громадян, забезпечення прозорості і контролю громадськості за ціноутворенням, посилення соціального захисту громадян. На жаль, незважаючи на цілий комплекс заходів, здійснених профспілками, не вдалося домогтися реалізації однієї з ключових вимог – зниження ціни на газ, пропозиція не підтримується Урядом та Парламентом. Проте, під тиском профспілок Урядом було прийнято низку пом’якшу валь них заходів.

Задля поетапного зниження в Україні масштабу бідності, соціального відчуження та запровадження нових механізмів її запобігання, Урядом схвалено Стратегію подолання бідності та затверджено План заходів на 2016–2017 роки з її реалізації. У зазначених документах враховано низку профспілкових пропозицій.

10 листопада 2016 року у м. Страсбурзі відбулася церемонія підписання Україною Європейського кодексу соціального забезпечення, який є орієнтиром європейської моделі соціального забезпечення, заснованої на соціальній справедливості.

За наполяганням профспілкової сторони у лютому 2017 року на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради планується заслухати інформацію Уряду щодо прозорості встановлення цін на газ, тарифів на гарячу воду і опалення, а також достатності заходів соціального захисту населення в цих умовах.

ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС

Завдяки цілеспрямованим діям ФПУ у 2016 році враховані профспілкові пропозиції та внесені зміни до Податкового кодексу України щодо сприяння діяльності профспілок, зокрема: – визначено норму, що не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків для неприбуткових установ та організацій (Закон України від 06.10.2016 № 1667-VIII); – встановлено річний період звітування для неприбуткових установ, організацій, а для профспілок передбачено звітність лише у разі порушення вимог ПКУ. (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» перебуває на підписі у Президента).

ДІАЛОГ 23 серпня 2016 року укладено Генеральну угоду на 2016–2017 роки. Відновлено проведення регулярних зустрічей профспілок з керівництвом Уряду та центральних органів виконавчої влади з метою вирішення найбільш актуальних питань та на виконання урядових доручень, зокрема такі зустрічі відбулися з Прем’єрміністром України Володимиром Гройсманом 6 липня та 18 жовтня, Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм 7 грудня. На системній основі проводяться зустрічі з керівниками Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінкультури, МінАПК, Мінінфраструктури, МОН та ін.

СТРАХОВІ ВИПЛАТИ

За результатами розглянутих вимог профспілок до вищих органів державної влади, проведених тривалих переговорів і консультацій із сторонами соціального діалогу до законодавства внесені зміни, згідно з якими у 2017 році: з 1 січня встановлено розмір щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, в яких цей розмір менше розміру мінімальної зарплати у перерахунку на 100% втрати працездатності, на рівні розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 грудня 2016 року з урахуванням ступеня втрати працездатності; з 1 березня відновлюється щорічний перерахунок щомісячних страхових виплат відповідно до темпів зростання середньої номінальної заробітної плати за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

СОЦСТРАХ

За активною участю профспілок розроблені зміни до законодавства, які вносяться Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» (набрав чинності з 1 січня 2017 року), спрямовані на прискорення процесу об’єднання фондів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві.

ПЕНСІЙНІ ВИПЛАТИ

У 2016 році внесено зміни до Податкового кодексу, якими з 1 липня 2016 року підвищено межу, починаючи від якої провадиться оподаткування пенсійних виплат, з трьох розмірів мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць) до десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Зазначене дало змогу звільнити від оподаткування пенсії, розмір яких у поточному році не досягав 10740 грн.

Законом України від 6 грудня 2016 «Про внесення змін до деяких законів України» у 2017 році відновлюються норми ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо проведення щорічного перерахунку пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в країні.

ОХОРОНА ПРАЦІ

22 червня укладено Угоду про співпрацю з Державною службою України з питань праці, на підставі якої значно активізувалась спільна правозахисна робота.

30 вересня підписано Меморандум про співпрацю з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Важливим пунктом Меморандуму є домовленість сторін про створення на базі АПСВТ ФПУ навчально-методичного центру з питань дотримання прав людини та його територіальних представництв на базі обласних рад ФПУ.

За результатами правозахисної роботи ФПУ та її членських організацій у І півріччі 2016 року здійснено представництво інтересів 21145 членів профспілок, з них у суді – 4609 осіб.

Принципову профспілкову позицію було виявлено при спробі скасувати 187 нормативно-правових актів, чим обмежувались права працівників на охорону праці.

У жовтні організовано та проведено навчання 20 правових інспекторів праці профспілок.

За рік на базі АПСВТ навчання і перевірку знань з питань охорони праці пройшли 80 техінспекторів праці та інших представників проф організацій.

У 2016 році навчальними семінарами, що проводились фахівцями ФПУ, охоплено 900 осіб профактиву з членських організацій, у тому числі за фінансування та технічної підтримки Представництва МОП в Україні проведено 10 семінарів для 250 медичних працівників – членів галузевої профспілки.

Вдалося домогтися розробки Мінсоцполітики проекту внесення змін до постанови КМУ від 24 червня 2016 року № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах». Досягнуто домовленості з Мінсоцполітики щодо продовження роботи над формуванням зазначених списків.

ПРОФСПІЛКИ ДОМОГЛИСЯ ПІДВИЩЕННЯ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ВИСОКИМИ ТЕМПАМИ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ЇЇ РОЗМІРУ НА БАЗІ ОНОВЛЕНОГО СПОЖИВЧОГО КОШИКА, – З 1 СІЧНЯ 2017 РОКУ У РОЗМІРІ 3200 ГРН, ЩО ДОРІВНЮВАТИМЕ ФАКТИЧНОМУ РОЗМІРУ ПРОЖИТКОВОГО МІНІМУМУ

МОДЕРНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКОВОГО РУХУ

2016 рік став роком VII з’їзду ФПУ – найвищого виборного органу ФПУ. З’їзд підбив підсумки попередніх 5 років роботи, обговорив завдання на наступний період, затвердив Стратегію діяльності ФПУ на 2016–2021 роки «Європейський вибір», вніс зміни до свого Статуту, а також прийняв резолюції, заяви та звернення з’їзду з актуальних питань профспілкового життя.

АКЦІЇ ПРОТЕСТУ ФПУ активно відстоювала права спілчан на гідний рівень їхнього життя. Двічі – 6 липня і 8 грудня – довела владі свою спроможність організувати десятки тисяч невдоволених трудівників на захист їхніх конституційних прав в умовах падіння життєвого рівня і зростання цін на газ і тарифів на комунальні послуги. Уряд був змушений удвічі підвищити мінімальний рівень заробітної плати.

ПІДТРИМКА СТУДЕНТСТВА ТА УЧНІВ ПТНЗ

ФПУ активно підтримала молодь щодо захисту її студентських профспілкових організацій, а також протести проти звуження прав на стипендіальне забезпечення. Діяльність студентських профспілкових організацій вдалося захистити, право на стипендії – лише частково. Попри збільшення стипендіального фонду у 2017 році на 11%, кількість отримувачів стипендій буде зменшено.

ФПУ разом із представниками профтехосвіти провела низку масових заходів, які змусили владу розглянути профспілкові вимоги та виділити для ПТНЗ у 2016 році додаткове фінансування з держбюджету. Органам місцевої влади дано доручення щодо врегулювання питань профтехосвіти в регіоні та їх відповідальності за це. Кабмін за наполяганням профспілок був змушений розширити з 2 до 19 професій загальнодержавного значення, підготовка за якими буде здійснюватися у 2017 році за кошти держбюджету України у державних ПТНЗ (119,6 млн грн).

На модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази ПТНЗ бюджетом передбачено субвенцію місцевим бюджетам у сумі 50 млн грн.

МАЙНО ПРОФСПІЛОК — НА СЛУЖБІ ЛЮДЯМ

Надавалась практична допомога членськими організаціями та їх представниками з питань захисту права власності. На забезпечення конституційних прав ФПУ, її членських організацій, суб’єктів господарювання, створених за участю ФПУ, було направлено численні звернення до Президента, Прем’єрміністра, Верховної Ради, Фонду державного майна тощо.

НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ

У березні 2016 року 16 представників профцентрів з восьми країн брали участь у роботі VII з’їзду ФПУ. З трибуни з’їзду до делегатів звернувся заступник Генерального секретаря Європейської конфедерації профспілок Петер Шеррер.

Протягом року ФПУ головувала в Українській стороні Платформи громадянського суспільства «Україна – ЄС». За безпосередньою участю ФПУ відбулося інституційне становлення УС ПГС, налагодження її співпраці з Європейським економічним і соціальним комітетом.

ФПУ також була представлена на форумі Східного партнерства у м. Брюсселі. Проведено низку зустрічей з головою Представництва ЄС в Україні Яном Томбінським та Х’югом Мінгареллі, під час яких обговорювалися питання стану реалізації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, забезпечення її соціального виміру.

Голова ФПУ взяв участь у глобальному діалозі щодо майбутнього сфери праці, ролі профспілок і роботодавців у її формуванні на Міжнародній конференції праці в м. Женеві.

У вересні ФПУ взяла участь у роботі 9-го саміту Пан’євро пей ської регіональної ради МКП, який традиційно зібрав профспілкових лідерів з усієї Європи для обговорення викликів європейському профспілковому руху та скоординованої відповіді європейських профспілок на ці виклики.

ФПУ брала участь в урочистих заходах з нагоди 10-ї річниці заснування МКП, що відбулися в листопаді у м. Відні. При цьому ФПУ зробила свій внесок у розробку основних стратегічних напрямів і пріоритетів МКП на 2017 рік.

У листопаді 2016 року відбулася зустріч делегації профспілок з місією Міжнародного валютного фонду в Україні, на якій ФПУ донесла позицію профспілок щодо умов надання кредитування та їх впливу на заробітну плату та зайнятість, зокрема в державному секторі. МКП запросила ФПУ на зустріч глобальних профспілок з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком 7–9 лютого 2017 року у м. Вашингтоні.

МКП, ПЄРР, глобальні профспілки протягом року неодноразово висловлювали свою підтримку діям ФПУ, направляючи листи солідарності під час проведення профспілкових акцій.

ЗА МАТЕРІАЛАМИ СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛІВ ФПУ