У 2014 році уряд Польщі заснував освітню програму спеціально для українських студентів. Ця програма дає можливість абсолютно безкоштовно навчатися у відомих університетах Польщі. Крім того, студенти УДХТУ отримали можливість здобути також і український диплом, тобто продовжити освіту у нашому університеті паралельно з навчанням у Польщі. Незважаючи на те, що відбір на участь у програмі був доволі жорстким, з нашого університету на навчання до Польщі поїхали більше 10 студентів.

У зв’язку з цим нам цікаво дізнатися їхні враження, особливості навчання і проживання в іншій країні. На ці та інші питання ми спробуємо дати відповідь з допомогою самих студентів.


Ковтун Антон, група 3-ТОР-5, Політехніка Гданська, місто Гданськ.

У перші дні перебування у Гданську було нелегко, оскільки важко адаптуватися без знання польської мови. Незабаром стало простіше, бо допомагали хлопці, які вступили до університету за першою хвилею зарахування. Співробітники Гданського політехнічного університету з розумінням ставляться до іноземних студентів і допомагають у всьому. Знайти всю потрібну інформацію, замовити студентський квиток, а також дізнатись про свій рейтинговий бал з усіх дисциплін студент може на сайті університету. Вразило те, що студентське містечко Політехніки схоже на витвір мистецтва, на маленький замок із фонтанами, хоча деякі корпуси університету виглядають досить сучасно. Заняття з польської мови були насичені різноманітною інформацією: викладачі не лише вчили нас мові, але і розповідали про історію міста, країни, намагаючись максимально донести інформацію до кожного студента. Не дивлячись на це, студент все ж може знайти час, щоб помилуватися виглядом з вікна на мальовничий Гданськ, що омивається хвилями Балтійського моря.

Про враження від спілкування із студентами-поляками важко сказати, оскільки складно у повній мірі зрозуміти їх внутрішній світ без досконалого знання польської мови. Думаю, що все ще попереду!


Клютова Татьяна, 5-МР-96, Опольський державний університет, місто Ополе.

По приїзду нас познайомили з ректором, деканом та провели екскурсію містом, а також показали всі визначні пам’ятки і місця, де можна відпочити і гарно провести час. Поки що ми вивчаємо лише польську мову і вільно відвідуємо лекції з маркетингу, міжнародної економіки, логістики, фінансів та управління. З боку адміністрації університету відчувається постійна турбота. Кампус – університетське містечко (дуже багато корпусів і все знаходитися поруч) дуже зручне і одне з найкращих у Польщі. Ми проживаємо в гуртожитку при університеті, де живуть не лише поляки, а й студенти з інших країн. Всі вони навчаються за різними програмами і термінами навчання. Всі заняття проводяться польською мовою, а якщо у нас виникають якісь питання, то можна запитати англійською. Однак викладачі настільки цікаво читають лекції, що все розумієш, навіть не знаючи досконало мови. Сказати, що мені тут дуже подобається – нічого не сказати. Я люблю свій університет в Україні, але порівняти їх не можу. Тут настільки все організовано, доглянуто, є абсолютно все, що сприяє навчанню. 


Сметанін Микола, 3-ТОР-5, Політехніка Гданська, місто Гданськ.

У перші дні було дуже важко спілкуватися з поляками, оскільки вони не знають і не розуміють ні української, ні російської мови. Але я був приємно здивований, що тут практично кожен знає англійську мову і це дуже полегшує життя тим, хто приїхав без знання польської. Студенти тут дуже товариські і практично кожного дня збираються після занять на пікнік смажити сосиски. Відвідують університет стабільно, але домашні завдання виконують лише з наближенням сесії, тому у них дуже багато вільного часу протягом семестру. На лекціях вільне відвідування й будь-яка людина може прийти до університету і послухати абсолютно будь-яку лекцію. А деякі пари проводяться прямо на свіжому повітрі. І студенти сидять не за столами, а просто на стільцях навколо викладача.

Ще приємно, що поруч море з чистими пляжами, але холодною водою. Громадський транспорт в місті ходить чітко за розкладом.

Загалом – море вражень, і як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути...


Юлія Мороз, 5-МР-96, Лодзинський університет, місто Лодзь.

У Польщі я вже перебуваю другий місяць і за цей час змогла доволі гарно адаптуватися до нового оточення. Мені дуже подобається жити у Лодзі, задоволена рівнем та умовами навчання у Лодзинському університеті. На даний час ми вивчаємо польську мову. У вільний час відвідую відкриті лекції з економіки та маркетингу. Керівництво та викладачі університету спілкуються з нами лише польською. Однак, якщо виникають труднощі у спілкуванні, вони можуть відповісти й російською або англійською мовами.

За цей короткий період зустріла багато цікавих студентів з різних куточків світу, оскільки проживаю в гуртожитку для іноземців. Гуртожиток один із найкращих у Польщі: новий, сучасний, у кімнатах мешкають по 2 особи. Блок складається з 2 кімнат, кухні і ванни. Безкоштовний Internet забезпечує мережа Wi-Fi. Великим плюсом є те, що корпус мого факультету знаходиться через дорогу від гуртожитку – можна встати за 10 хв. до початку лекції і встигнути на неї. Близько до центру міста.

Лодзь як місто мені дуже подобається: багато музеїв, цікавих місць, парків, торгівельних та розважальних центрів. На стінах старих будинків у всьому місті намальовані графіті, мимо яких неможливо пройти і не зупинитись. Приємно здивувало те, що транспорт приходить рівно секунда в секунду, можна без проблем і затримок доїхати до будь-якої частини міста. А зі студентським квитком і ISIC є можливість поїхати не лише до інших міст Польщі, а й до інших країн Європи і значно дешевше.


Аня Воробйова, 5-ХДК-98, Політехніка Гданська, місто Гданськ.

Зараз нам викладають лише польську мову, а з нового семестру ми розпочнемо вивчати предмети за своїм фахом. Після чого потрібно здати сесію, а потім отримаємо сертифікат про те, що були магістрами Гданської Політехніки.

Оскільки зараз у нас досить вільного часу, я відвідую курси англійської мови і предмети за своїм фахом як вільний слухач: хроматографічні методи, сучасні методи синтезу, механізми реакцій в органічній хімії. Звичайно, оскільки я не володію досконало мовою, мені вдається розуміти лише суть лекцій, без подробиць. Також мені цікаві і лекції для бакалаврів, такі як «Основи генної інженерії».

Тут немає звичних конспектів, що надиктовують. Лектор подає матеріал з допомогою презентації, яку демонструє через проектор. Далі студентам в електронному вигляді надсилаються матеріали лекцій на електронні адреси, або ж студент може самостійно завантажити їх з офіційного сайту університету. Також мені довелося побувати на занятті, де студенти писали тест. Вразило те, що жоден не списував, а викладач у цей час просто займався своїми паперами, навіть не дивлячись у бік студентів.

Окрім цього в Політехніці піклуються про те, щоб урізноманітнити дозвілля студентів. Тут є безліч наукових гуртків, сучасний спорткомплекс з басейнами, а також проводяться всілякі цікаві заходи. На одному з них мені вдалося побувати. Він проходив 1 квітня і називався «Ми – Слов'яни». У ньому брали участь поляки, білоруси, чехи, українці і росіяни. У першій частині заходу проводився квест по всій території Гданської Політехніки (а вона не маленька). Ми повинні були на швидкість командою виконувати завдання, бігаючи від одного пункту до іншого, збираючи карти і цифри. Ця гра дозволила всім краще познайомитись, проявити себе і об'єднатися. А друга частина заходу проходила вже в нічному клубі. Там ми влаштували слов'янську кухню: принесли блюда, які заздалегідь готувалися студентами. Це були драники, галушки, сухарі, бутерброди з салом. Там же відбувалося нагородження за участь у квесті. Учасникам подарували сувеніри від університету. Так що, студентське життя тут б'є ключем.


Маслова Катерина, група 5-Ф-95, Політехніка Гданська, місто Гданськ.

За європейськими мірками Гданськ є доволі великим містом, але в той же час він компактний і зручний для проживання. Практично відразу ми дізнались, що Гданськ разом із Сопотом і Гдинею створюють агломерацію, відому як Труймясто. Кожне з міст Труймяста по своєму красиве і неповторне. Гданськ відомий своїм Старим Містом. Головною вулицею Старувки є вулиця Длуга, яка закінчується площею – Длугий Тарг, разом вони складають Королівський Тракт. Саме тут знаходяться основні пам'ятки Гданська. Символом морської історії Гданська є Журав – самий старий портовий кран у Європі, збудований у формі двох цегельних башт. Саме у Гданську знаходиться дуже цікавий інтерактивний музей – Європейський центр Солідарності, який є символом руху боротьби за свободу. Також у Гданську дуже багато парків, найбільш відомим з яких є Парк Олівський.

У Труймясті дуже цікава транспортна система. З одного в інше місто можна доїхати на примісько-міському поїзді, а у самих містах їздять автобуси і трамваї, на яких можна швидко і зручно доїхати до будь-якої частини міста, оскільки вони ходять чітко за розкладом. На зупинках написаний час прибуття трамваю / автобусу, а також їх маршрут.

Вразили також умови навчання студентів у Польщі. В університеті дуже чисто і тепло. Корпуси обладнані ліфтами і тому студенти з обмеженими можливостями також можуть навчатись стаціонарно. Семінарські заняття проводяться шляхом подання студентами своїх презентацій і таким чином відбувається пояснення і обговорення тієї чи іншої теми.

З усіх навчальних питань можна спілкуватися з викладачами з допомогою електронної пошти (вони надають свої електронні адреси студентам). Можна навіть попросити викладача перенести заняття на більш зручний для групи час, що відрізняється від розкладу. Через пошту також відбувається здача звітів з лабораторних робіт та інших завдань, які видаються для самостійної роботи. Загалом все, що стосується навчання, можна вирішити в режимі он-лайн.


Гаврилюк Аліна, група 5-Ф-95, Політехніка Гданська, місто Гданськ.

Перебування в Польщі викликає лише приємні враження, міста приваблюють своїми пам'ятками, а люди – доброзичливістю та відкритістю.

Гданський політехнічний університет тепло приймає іноземних студентів. Одним з великих його переваг є Бюро з обслуговування іноземних студентів і гостей, у якому все покажуть, розкажуть, підкажуть і завжди допоможуть. З усіх питань, що цікавлять студента, варто звертатися саме туди: проблем із спілкуванням не буде, оскільки його працівники знають українську, російську, польську та англійську мови. Неможливо не відзначити головний корпус, який прекрасний і зовні, і всередині: сходи, коридори, аудиторії – все гармонійно поєднується, минуле із сьогоденням переплітаються.

Навчальний процес у Польщі дуже насичений, студенти багато часу проводять в університеті і готуються до наступних занять. Це все важко, але дуже цікаво і захоплююче, тим більше, що викладачі і студенти-одногрупники раді допомагати у вдосконаленні польської мови і засвоєнні нових для нас предметів.


Кирилл Яковов, 5-Ф-95, Політехніка Гданська, місто Гданськ.

Спосіб викладання якось незамітно відрізняється від нашого. Не можу сказати як точно, але відчувається. Є безліч клубів за інтересами для студентів. Як ті, що мають відношення до навчання, так і непов'язані з навчальним процесом. На території університету є свій невеликий нічний клуб, до якого, наприклад, у листопаді приїжджали польські учасники Євробачення. Перебуваю у Польщі лише півтора місяці і ще не приступив до основної навчальної програми, але все дуже подобається.

Більше фото можна знайти тут: http://vk.com/usuct_international?z=album-88236820_21..

Наприкінці можна додати, що наш ВНЗ завжди буде заохочувати міжнародний студентський обмін. В університеті постійно діють програми зі стажування, обміну студентами, аспірантами і молодими вченими. Більш детально про них можна дізнатись у відділі міжнародного співробітництва або на нашій сторінці «ВКонтакте»  (http://vk.com/usuct_international).

Наприклад, уже зараз ведеться тісна робота з декількома університетами Китаю, щоб наші студенти мали можливість поїхати за програмами обміну у 2015-2016 роках. Також у співпраці з міжнародним відділом транспортного університету у наших студентів і співробітників з'явилася можливість оформити міжнародне посвідчення студента і викладача (ISIC і ITIC), яке дає можливість економити при закордонних відрядженнях.

На завершення ми побажаємо успіхів нашим студентам у Польщі. Чекаємо від них нових вражень і розповідей про перебування у польських університетах.

Начальник відділу міжнародного співробітництва ДВНЗ УДХТУ, Коток В.А.