Обрати сторінку

«Водна Гармонія ІІ»: звіт за першу половину проекту

З 17 до 20 травня 2018 року в Кишиневі (Молдова) відбулася планова зустріч робочої групи проекту «Водна Гармонія ІІ», що діє в рамках Міжнародного проекту CPEA-2011/10002 «Водна Гармонія – Інтеграція освіти, досліджень, інновації та підприємництва».

На цей раз учасників робочої групи гостинно приймав Технічний університет Молдови. У роботі взяли участь представники всіх університетів-партнерів: Норвезький університет природничих наук (м. Ос, Норвегія); Український державний хіміко-технологічний університет (м. Дніпро, Україна); Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут iмені Ігоря Сікорського» (м. Київ, Україна); Черкаський державний технологічний університет (м. Черкаси, Україна); Білоруський державний технологічний університет (м. Мінськ, Республіка Білорусь); Технічний університет Молдови (м. Кишинів, Республіка Молдова); Південно-Казахстанський державний університет імені М. Ауезова (м. Шимкент, Республіка Казахстан); Таджицький технічний університет імені М. Осімі (м. Душанбе, Республіка Таджикистан); Киргизький національний університет імені Ж. Баласагіна (м. Бішкек, Киргизія); Гірничо-металургійний інститут Таджикистану (м. Чкаловськ, Республіка Таджикистан).

Участь у зустрічі взяли представники ще двох університетів: Киргизько-російського слов’янського університету імені Б. Єльцина (м. Бішкек, Киргизька Республіка) та Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, Україна). Учасників проекту привітали ректор Технічного університету Молдови В. Бостан і декан факультету містобудування та архітектури ТУМ В. Лунгу.

Учасники зустрічі проаналізували результати виконання першої половини проекту і скорегували подальшу діяльність своїх колективів.

Було озвучено такі питання:

  • ступінь виконання поставлених у проекті цілей і завдань;
  • поширення інформації про проект;
  • стан наповнення підручника «Фізико-хімічні методи очищення води. Управління водними ресурсами» новими розділами;
  • залучення партнерів проекту до спільного керівництва, консультацій та захисту MSc і PhD;
  • підготовка до літньої школи-2018 у Норвегії: поширення інформації та рейтинг прозорості;
  • вдосконалення рівня володіння англійською мовою співробітниками і студентами;
  • забезпечення якості навчальних матеріалів (створення бази методичних посібників з дисциплін, пов’язаних з водопідготовкою, водоочищенням і управлінням водними ресурсами) і якості викладання (організація он-лайн опитування студентів і викладачів);
  • досвід дистанційного читання лекцій;
  • залучення партнерів до участі в міжнародних конференціях;
  • залучення асоційованих університетів до участі в проекті;
  • залучення державних організацій до освітнього процесу;
  • залучення приватних організацій до освітнього процесу;
  • спільні наукові дослідження і публікації партнерів проекту;
  • презентація брошури, опублікованої за результатами першої половини проекту;
  • відвідування учасниками проекту міжнародної виставки «IFAT 2018: Leading Trade Fair for Environmental Technologies» (Мюнхен).

Крім основних питань, пов’язаних з виконанням цілей проекту, учасники зустрічі ознайомилися з особливостями організації навчального процесу в Технічному університеті Молдови.

З усіх питань, які обговорювалися на зустрічі, було представлено вичерпну інформацію: звіти, плани, рекомендації, пропозиції. Учасники проекту детально розглянули наявні проблеми, обговорили шляхи їх вирішення і розробили план дії всіх учасників.

Перше питання було присвячено аналізу виконання завдань першої половини проекту. Більша частина завдань виконується відповідно до затвердженого плану роботи, деякі завдання вже реалізовано більше ніж на 75%. Проблемні місця стосуються таких аспектів: спільні дипломи; розробка посібника до виконання дипломних робіт, підприємництва та інновацій; спільні дослідницькі роботи із зовнішнім фінансуванням; організація семінарів з роботодавцями з питань розвитку підприємництва. Було наголошено на необхідності виконання цих завдань у найближчі два роки.

Учасники зустрічі визначили терміни остаточної редакції підручника і редакторів окремих його розділів. Також було прийнято рішення про наповнення сайту переліком методичних посібників з можливістю запиту повнотекстового доступу.

Учасники проекту поділилися інформацією про наукові конференції, заплановані їхніми університетами на поточний рік. Інформацію про конференції розміщено у зведеній таблиці на сайті проекту.

Цікавим був досвід проведення он-лайн лекцій проф. Х. Ратнавіри і PhD З. Малецького для студентів УДХТУ і ПКДУ. Було ухвалено залучати до таких лекцій не лише учасників проекту, але й асоційованих партнерів.

Учасники проекту презентували кілька нових ресурсів для поширення інформації про проект і поліпшення якості викладання лекційного матеріалу. Навчально-методичний відділ УДХТУ розробив інтернет-сторінку з анкетою, за допомогою якої викладач може провести опитування студентів і скорегувати методику презентації лекції відповідно до їхніх побажань (https://mon.udhtu.edu.ua). Колеги з Молдови презентували колективну роботу над брошурою «Проект Водна Гармонія II. Інтеграція освіти, науки, інновацій та підприємництва» (https://www.waterh.net/wp-content/uploads/2017/12/WaterHarrmonyII-2017.pdf), в якій викладено основні цілі і завдання проекту, а також перші успіхи виконання проекту.

Величезний інтерес для усіх учасників зустрічі викликало відвідування міжнародної виставки, присвяченої водним технологіям і менеджменту водними ресурсами «IFAT 2018: Leading Trade Fair for Environmental Technologies» у Мюнхені (https://www.ifat.de/index-2.html): 3305 експонатів з 58 країн, 142472 відвідувачів з 160 країн світу. Інформація про сучасні методи очищення стічних вод, водопідготовки, утилізації осадів тощо, отримана науковцями на цій виставці, обговорювалася під час зустрічі не один день.

Також поживу для роздумів дали зустрічі, організовані проф. Х. Ратнавірою. Проф. Влад Тарабара (Мічиганський державний університет) розповів про свої науково-дослідні проекти і детально зупинився на грантовій системі фінансування наукових досліджень у США. Ця тема викликала жваву дискусію, тому що підходи до фінансування наукових досліджень в університетах США і пострадянських країн істотно відрізняються.

Представники компанії LAR Process Analysers AG (одна з провідних компаній у галузі експертизи й аналізу якості води, https://www.lar.com/home.html) презентували свої нові розробки, зокрема, аналізатор загального органічного вуглецю в воді.

Для учасників проекту було організовано цікаву екскурсію на водоочисні споруди м. Оргеєв, проведено науково-практичний семінар. Нові враження гостям Молдови забезпечили відвідування давньої архітектурної пам’ятки Монастиря Курки і участь у лабораторно-польових роботах з виробництва вина.

Щиро дякуємо колегам з Технічного університету Молдови за прекрасно організовану зустріч і безліч позитивних емоцій!